KONKATEDRA  W  LUBACZOWIE

             Piątek, 24 sierpnia 2018, godz. 19.00

             ZBIGNIEW  PINDERAK  –  tenor
             MAREK  KUDLICKI  –  organy

W programie: Stradella, Haendel, Bach, Gounod, Franck, Chopin , Mascagni, Adam, Surzyński, Bizet                      

Kier. art. Marek Kudlicki

Pan Zbigniew Pinderak to polski tenor mieszkający na stałe w Austrii, którego edukacja muzyczna rozpoczęła się w szkole muzycznej, w klasie gitary. Rozpoczęte w 1988 roku studia wokalne na Akademii Muzycznej w Łodzi kontynuował w Wyższej Szkole Muzycznej im. Carla Marii von Webera w Dreźnie. Dyplom  śpiewaka  operowego i koncertowego uzyskał w tej uczelni z wyróżnieniem. Przez 5 lat był związany z Semperoper w Dreźnie. Po przeniesieniu się do Wiednia rozpoczął współprace z Operą Wiedeńską oraz Wiedeńską Kapelą Dwirską. Na deskach polskich teatrów pojawił się po raz pierwszy w Operze Krakowskiej w roku 2004 w „Cyruliku Sewilskim” i „Czarodziejskim flecie”. W 2006 roku wykonał partię tenorową 9 Symfonii Beethovena z orkiestrą mediolańskiej La Scali na festiwalu Warszawska Praga. Rok później zadebiutował  w Operze Narodowej w Warszawie rolą Almavivy w „Cyruliku Sewilskim” i na zaprosznie dyrektora Antoniego Wita rozpoczął współpracę z Filharmonią Narodową.

Od sezonu 2008 jest solistą Wiedeńskiej Volksoper (folksoper), gdzie zadebiutował partią Tamina w „Czarodziejskim Flecie” Mozarta. W tymże teatrze wcielał się w różne role operowe, operetkowe oraz musicalowe (mjuzikalowe).

Pan Zbigniew Pinderak jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Dusznikach Zdroju (I nagrody nie przyznano) oraz III nagrody na konkursie w Torroella de Montgri w Hiszpanii. Był także finalistą wielu innych konkursów. Wachlarz możliwości artystycznych naszego solisty jest szeroki, równie dobrze czuje się on w repertuarze operowym jak i operetkowym, w muzyce kościelnej i w musicalu (mjuzikalu).

 

            Pan Marek Kudlicki kieruje od lat naszym cyklem koncertów, jako, że pochodzi z tych stron naszego kraju. Naukę muzyki zaczynał w Tomaszowie, kontynuując ją potem w szkołach zamojskiej i lubelskiej. Jest Absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował w klasach organów i dyrygentury u profesorów Joachima Grubicha i Krzysztofa Missony.                                                                                                                                          Jest laureatem I nagrody oraz nagrody specjalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krakowie. Jako organista-wirtuoz i dyrygent ma na swym koncie występy solowe i z różnymi orkiestrami w niemal wszystkich krajach Europy, wielokrotnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także w Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Afryce Południowej i wielu egzotycznych krajach Dalekiego Wschodu. Dokonał szeregu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych.