Liturgiczna Służba Ołtarza – ministranci
Spotkania dla Liturgicznej Służby Ołtarza
sobota g. 10.00
w Domu św. Zygmunta.
Na spotkania zaprasza opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza –
ks. Bogdan Nowicki
Czekamy na nowych chętnych chłopców od klasy trzeciej, którzy po odbyciu okresu
przygotowania będą mogli pełnić piękną służbę przy Chrystusowym ołtarzu.
Najnowszy wpis
Ustanowienie ministrantów.
W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 25 listopada 2018 r. w naszej parafii św. Stanisława biskupa i męczennika odbyła się uroczystość ustanowienia ministrantów, której przewodniczył proboszcz ks. kanonik Andrzej Stopyra. Tego dnia do grona służby liturgicznej zostało włączonych dwudziestu jeden chłopców, którzy po odpowiednim przygotowaniu złożyli przyrzeczenia ministranckie i zostali włączeni do LSO parafii konkatedralnej.
Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00 uroczystym wejściem. Kandydaci zajęli miejsca przed prezbiterium, a za nimi w pierwszych ławkach siedzieli ich rodzice, jako ci, którzy są pierwszymi wychowawcami i przekazicielami wiary. We wprowadzeniu do liturgii ks. Proboszcz podkreślił, jak wielkie znaczenie mają ministranci, którzy przez swoją posługę pomagają wiernym w przeżywaniu liturgii. Po Ewangelii odbył się pierwszy element promocji, jakim było przedstawienie i prośba skierowana przez opiekuna LSO ks. Michała do ks. Proboszcza o przyjęcie kandydatów do grona ministrantów. Każdy kandydat mówiąc „Jestem” i wchodząc na pierwszy stopień ołtarza wyrażał swoją gotowość do podjęcia posługi w Kościele. Kolejny element stanowił dialog z rodzicami przyszłych ministrantów i ważne pytanie skierowane do nich: „A zatem pytam was, Rodzice, czy chcecie, aby wasze dzieci pełniły świętą służbę w zgromadzeniu liturgicznym wspólnoty parafialnej?” po otrzymaniu zgody padło pytanie o to czy chcą chcecie czynnie współpracować z duszpasterzem nad ich formowaniem. W kazaniu ks. Andrzej podkreślał jak ważne jest być świadkiem Chrystusa i że jest to powołanie, które trzeba pielęgnować i rozwijać.
Po homilii nastąpił najważniejszy element ustanowienia. Ksiądz Proboszcz pytał kandydatów: Czy chcecie służyć Bogu w kościele, przy ołtarzu, podczas świętych obrzędów? Czy wiecie, że służba liturgiczna nakłada na was trudne obowiązki pilności, sumienności i takiego postępowania, by podobać się Panu Jezusowi, któremu macie służyć? Czy przyrzekacie, że będziecie podejmować wszystkie swoje obowiązki, by dobrze pełnić świętą służbę? Po wypowiedzeniu słów: chcę, wiem, przyrzekam każdy z kandydatów powtarzał słowa przyrzeczenia: Ja, (Imię i Nazwisko), przyrzekam całym swym życiem pełnić wierną służbę Bogu, chcę być gorliwym ministrantem przy ołtarzu, wzorowym uczniem w szkole, posłusznym synem i kochającym bratem w gronie rodziny oraz dobrym kolegą w pracy i zabawie. Chcę żyć i postępować według „Zasad ministranta”. Króluj nam, Chryste!
Modlitwa ustanowienia, poświęcenie szat liturgicznych i odnowienie przyrzeczeń wszystkich ministrantów zakończyło obrzęd. Nowo ustanowieni ministranci zajęli miejsca w prezbiterium. Po Mszy świętej każdy z nowo ustanowionych ministrantów otrzymał dyplom. Swoje dyplomy uznania z rąk ks. proboszcza odebrali też ministranci i lektorzy pełniący przez kilka lat swoją posługę przy ołtarzu.
Zamiast zakończenia – zaproszenie.
Wraz ze wszystkimi którzy posługują w parafii konkatedralnej w Lubaczowie pragniemy zachęcić wszystkich chłopców do służby Chrystusowi przy Jego ołtarzu. Można dołączyć się w każdej chwili. Spotkania formacyjne mamy w każda sobotę o godzinie 10.00 z lektorami tzw. Odbywają się w każdy czwartek o 19.00. bycie ministrantem to nie tylko posługa przy ołtarzu. To spotkania, zawody – rywalizacje sportowe, to konkursy, radość z wyjazdów, wędrówek.
Serdecznie zapraszamy.
Kim jest ministrant?
Najogólniej można powiedzieć, że ministrant to sługa Chrystusa. Już samo to jest ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Słowo ministrant pochodzi od łacińskiego – “ministrare”, co oznacza “służyć”. Posługa ministranta związana jest nierozłącznie z miejscem jej sprawowania, a więc z kościołem. To tu ministranci są najbardziej widoczni – są ubrani w komże, kolorowe stroje albo białe alby przepasane cingulum. Asystując kapłanowi, uświetniają liturgię.
Ministranci służą podczas mszy św. w niedzielę, na jednej wybranej mszy św. w tygodniu oraz na nabożeństwach.
Historia posługi ministrantów
Początków służby ministranckiej można dopatrywać się już w Biblii. Nowy Testament mówi nam o chłopcu, który przed cudownym rozmnożeniu chleba przyniósł pięć chlebów i dwie ryby, by Chrystus uczynił cud (J 6, 8–9) rozmnożenia pokarmu. Tradycja uznaje go za “praministranta”; przyniósł on bowiem niejako pierwsze dary ofiarne. Inna teoria mówi, iż Chrystus uczynił pierwszymi ministrantami apostołów: św. Piotra i św. Jana, którym nakazał znalezienie wieczernika i przygotowanie wieczerzy paschalnej (Łk 22, 7–13).
W pierwszych wiekach Kościoła funkcje liturgiczne poza biskupem i prezbiterem spełniali wyłącznie diakoni. W miarę rozszerzania się Kościoła potrzeba było większej ilości ludzi do posług; papież Korneliusz w swym liście wymienia kleryków niższych święceń: subdiakonów, akolitów, lektorów i ostiariuszy. Właśnie spośród akolitów, zanoszących komunię św. nie mogącym uczestniczyć w liturgii wywodził się główny patron służby liturgicznej: św. Tarsycjusz (I połowa III w.) — męczennik Eucharystii.
Chłopcy-ministranci przy ołtarzu zaczynają regularnie służyć od przełomu IV/V wieku. Wywodzą się oni od chłopców-lektorów i chłopców-akolitów (WdL str. 169).
Zadania ministrantów w czasie liturgii
Do głównych zadań ministrantów wobec celebransa (mają one charakter pomocniczy) należą:
- pomoc w ubraniu celebransa w szaty liturgiczne,
- nierzadko przygotowanie ksiąg i liturgii pod względem technicznym (obie powyższe funkcje spełnia zazwyczaj kościelny-zakrystian),
- przynoszenie świec, wina, chleba, naczyń liturgicznych do ołtarza,
- dodatkowe funkcje losowe (np. przyniesienie hostii, gdy brakuje jej w patenie),
Do zadań ministrantów wobec ludu wiernych (w czasie Mszy cum populo — z ludem):
- bycie przykładem w postawach, gestach, słowach,
- dawanie znaku dzwonkiem, celem przypomnienia zmiany postawy,
Funkcje ministrantów
Aspirant i kandydat
Ministrant Ołtarza
Choralista
Ministrant Krzyża
Ministrant Księgi
Ministrant Kadzidła
Ministrant Wody
Ministrant mitry i pastorału
Lektor
Ceremoniarz