Dzieje cudownego Obrazu
Najświętszej Maryi Panny Łaskawej
Wizerunek Matki Boskiej Łaskawej został namalowany w 1598 r., na desce sosnowej (61,2 x 44,5 cm), przez Józefa Szolc-Wolfowicza, geometrę lwowskiego, jako obraz nagrobny dla wnuczki Katarzyny Domagaliczówny. Przedstawia on Matkę Boską siedzącą wśród obłoków w otoczeniu aniołów i trzymającą na prawym kolanie stojące Dzieciątko Jezus. Dwaj aniołowie podtrzymują koronę nad głową Maryi. Postać Bogurodzicy widnieje nad panoramą Lwowa z końca XVI w. U dołu obrazu ukazana jest klęcząca Katarzyna i jej brat trzymający w ręku różaniec. Wizerunek Maryi wisiał najpierw nad grobem Katarzyny przy katedrze, a następnie w murowanej kaplicy, wzniesionej na tym miejscu przez Domagaliczów. Przed tym obrazem król Jan Kazimierz, 1 kwietnia 1656 r., w czasie potopu szwedzkiego, składał swe pamiętne śluby. Wtedy też ogłoszono Maryję – „Królową Korony Polskiej”. 11 maja 1765 r. metropolita lwowski abp Wacław Hieronim Sierakowski (1760-1780) przeniósł obraz do ołtarza głównego katedry, 28 kwietnia 1766 r. uznał go za „cudowny i prawdziwie łaskawy”, a 12 maja 1776 r. dokonał jego koronacji.
Kult Matki Boskiej Łaskawej we Lwowie i w całej archidiecezji szerzył gorliwie arcybiskup-metropolita Józef Bilczewski (1900-1923), dziś święty. To dzięki jego staraniom papież Pius X pozwolił w 1908 r. obchodzić w archidiecezji święto Najświętszej Panny Maryi Królowej Korony Polskiej, a w 1910 r. ogłosił Ją główną jej Patronką. Warto tu dodać, że w 1923 r., na prośbę biskupów polskich, Stolica Apostolska ustanowiła święto Najświętszej Panny Maryi Królowej Korony Polskiej – głównym świętem maryjnym Kościoła w Polsce, wyznaczając jego obchody na 3 maja, tj. w rocznicę Konstytucji z 1791 r. Kult Matki Boskiej Łaskawej we Lwowie trwał nieprzerwanie do 1945 r., kiedy to obraz został wyjęty z nastawy ołtarza i ukryty w obawie przed zniszczeniem. W jego miejsce wstawiono kopię. W kwietniu 1946 r. metropolita lwowski abp Eugeniusz Baziak, zmuszony przez władze radzieckie opuścić Lwów, zabrał ze sobą cudowny wizerunek Maryi do Polski. Od 1947 r. obraz znajdował się w skarbcu na Wawelu, a następnie w katedrze w Tarnowie, skąd przejął go w 1968 r. administrator apostolski w Lubaczowie bp Jan Nowicki i przechowywał w swojej kaplicy. 2 lutego 1974 r. bp-nominat Marian Rechowicz wprowadził uroczyście obraz do prokatedry, aby tam Matka Boska mogła być czczona publicznie. Wznowił zarazem praktykę świętowania 3 maja uroczystości odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
4 maja 1980 r. Kapituła Metropolitalna, na wniosek bp. Rechowicza, podjęła uchwałę o rekoronacji obrazu. W związku z tym obraz oddano do konserwacji w Krakowie. Wykonano przy tym dwie jego kopie oraz korony. Rekoronacji obrazu dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II, w niedzielę 19 czerwca 1983 r., podczas Mszy św. na Jasnej Górze. 20 czerwca t.r. ozdobiony koronami wizerunek przeniesiono do kaplicy kurii arcybiskupiej, a następnie w procesji do prokatedry, gdzie odbyło się jego uroczyste powitanie. Mszę św. celebrował bp Rechowicz, który też wygłosił okolicznościowe kazanie. Po pewnym czasie obraz, w związku prowadzoną rozbudową prokatedry, przeniesiono do kaplicy domu biskupiego, a w 1986 r. wywieziono go do Tarnowa. Po konserwacji w Krakowie wizerunek złożono w skarbcu na Wawelu. Natomiast w prokatedrze (sanktuarium) w Lubaczowie, w nastawie ołtarza głównego, umieszczono jego wierną kopię z koronami papieskimi, którą uroczyście intronizował, 8 grudnia 1989 r., bp Marian Jaworski. Przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej modlił się Jan Paweł II w czasie swej pielgrzymki do Lubaczowa, 2 − 3 czerwca 1991 r. W przemówieniu wygłoszonym 2 czerwca w prokatedrze powiedział: „Niech – na całą naszą teraźniejszość i przyszłość – nadal patrzą macierzyńskie oczy Maryi z Jej starożytnego obrazu w katedrze lwowskiej, gdzie król Jan Kazimierz po doświadczeniach <potopuskładał swe historyczne śluby z 1656 roku”.
Z obrazem Matki Boskiej Łaskawej wiąże się treścią ikonograficzną oryginalne antepedium spiżowe z nastawy ołtarza głównego archikatedry lwowskiej, stanowiące dziś ozdobę ołtarza soborowego w konkatedrze (dawnej prokatedrze), p.w. bł. Jakuba Strzemię, którą poświęcił Jan Paweł II. To cenne dzieło sztuki w formie tryptyku przedstawia śluby króla Jana Kazimierza (scena centralna), położenie kamienia węgielnego pod archikatedrę lwowską przez Kazimierza Wielkiego w 1370 r. (strona lewa) i poświęcenie sztandaru Orląt Lwowskich przez abp. J. Bilczewskiego w 1920 r. (strona prawa). Antepedium, ufundowane przez Arcybractwo Najświętszej Panny Łaskawej Królowej Korony Polskiej, zostało wykonane w 1936 r. przez firmy lwowskie Netroufala i Jagniewskiego, według projektu prof. Józefa Starzyńskiego ze Lwowa. Po II wojnie światowej znalazło się ono w kurii metropolitalnej w Poznaniu, a 22 maja 1978 r. zostało sprowadzone przez bp. M. Rechowicza do Lubaczowa.
MODLITWA DO MATKI BOSKIEJ ŁASKAWEJ
Bądź pozdrowiona Maryjo, Matko Boska i Matko nasza najłaskawsza, Królowo Polski i Pani, niezliczonymi wsławiona łaskami w narodzie naszym. Do stóp Twoich upadamy w najgłębszej pokorze i hołd miłości i uwielbienia przed Tron Twój zanosimy wraz z prośbą serdeczną za naród nasz cały, za naszą najdroższą Ojczyznę!
Królowo nasza i Pani ukochana, któraś tyle razy w chwilach najcięższych z cudowną spieszyła nam pomocą, Tobie w opiekę oddajemy Ojczyznę naszą, wskrzeszoną za Twoim u Jezusa wstawiennictwem i na nowo Władczynią naszą Ciebie obieramy. Rząd dusz naszych Tobie zlecamy i błagamy: Wzbudź wielkich mężów w narodzie naszym; rządzącym wyjednaj ducha mądrości i roztropności, rządzonym - posłuszeństwa i karności.
Broń, o Maryjo świętości ogniska rodzinnego, ochraniaj od zepsucia dzieci i młodzież. Nam wszystkim zaś wyjednaj wielką, silną ojców naszych wiarę i ofiarną miłość Ojczyzny, abyśmy w jedności braterskiej żyjąc, nie swojej szukali korzyści, ale dla chwały Bożej, dla dobra Ojczyzny, dla naszych współbraci wszyscy wszystko poświęcić umieli.
Królowo Polski, módl się za nami.
Dzieje obrazu Matki Boże Łaskawej – foto prezentacja