„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” to wydarzenie organizowane przez Fundację Rodziny Ulmów – SOAR. W niedzielę (7.07) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbędzie się projekcja koncertu, spotkanie z ks. Pawłem Tołpą i prezentacja wystawy „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”.

Program został podzielony na trzy części. Pierwszą z nich będzie projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej” w ramach „Festiwalu Psalmów Dawidowych” – projektu, który spotkał się z uznaniem w Rzymie i na który zapraszał Papież Franciszek (wersja filmowa koncertu). Drugą częścią będzie spotkanie autorskie z ks. Pawłem Tołpą – współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, podczas którego będzie można nabyć egzemplarze tej publikacji i innych prac autora. Trzecią częścią będzie prezentacja wystawy „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, która prezentowana była m.in. na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Watykanie.

Wydarzenie promuje i uczci pamięć o ludziach, którzy z odwagą i miłością w sercu pomagali innym w czasach największego zagrożenia, szczególnie Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej. Została ona brutalnie rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie i pomoc ludności żydowskiej w czasie holocaustu. Postawa miłosierdzia wobec bliźnich doprowadziła do tego, że wszyscy członkowie rodziny zostali włączeni do grona błogosławionych przez papieża Franciszka, a uroczystość beatyfikacyjna odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej.