KONKATEDRA

 1. Dzisiejsza niedziela jest szczególnym dniem modlitwy w intencji fundatorów i budowniczych naszej świątyni, oraz tych, którzy troszczą się o jej piękno. W ich intencji także dzisiejszy różaniec o godz. 17.30. Dziękuję za złożone ofiary na tacę w ubiegłą niedzielę. Zebrano 5950 zł. Dziękuję wszystkim za ofiary indywidualne. Pragniemy poinformować, że w tym tygodniu zostały dokończone prace elewacyjne od strony północnej i południowej w Sanktuarium. Od jutra rozbierane będą rusztowania i ustawiane wokół wieży. Trwają prace przy układaniu bruku.
 2. W sobotę 31 października zakończymy nabożeństwa różańcowe, które dla dzieci odprawiane są w tygodniu o godzinie 16.15 a dla pozostałych o 17.30. Nie będzie w tym roku “Balu Świętych” oraz „Nocy Świętych” z powodu pandemii.
 3. Od przyszłej niedzieli rozpoczyna się miesiąc listopad, który w tradycji Kościoła poświęcony jest modlitwie za zmarłych. W śmierci Bóg powołuje nas do siebie. Przed Najświętszym Bogiem nikt nie jest bez winy, dlatego umarli potrzebują oczyszczenia. Wspólnota Kościoła spiesząc im z pomocą składa ofiarę Mszy Św. i modli się za nich. Zachęcamy wszystkich do podjęcia modlitwy za zmarłych rodziców, krewnych, przyjaciół, sąsiadów.
 4. W Uroczystość Wszystkich Świętych Msze św. w konkatedrze tak jak w każdą niedzielę. Z powodu pandemii i zaleceń Pasterz naszej diecezji nie będzie procesji z kościoła na cmentarz. Natomiast o godz. 14.15 na cmentarzu będą modlitwy przy tradycyjnych pięciu stacjach za zmarłych. Nie będzie indywidualnego poświęcenie grobów. Msze św. w kościołach filialnych według porządku niedzielnego. Również w Dzień Zaduszny nie będzie Mszy św. na cmentarzu. Msza w kościele o godz. 15.00.
 5. W listopadzie Msze św. w tygodniu będą odprawiane o godz. 17.00 i o godz. 18.00.
 6. Od 2 listopada o godz. 17.30 Nieszpory za zmarłych z modlitwami wypominkowymi. Wypominki roczne
  z różańcem i Mszą św. za zmarłych w każdy II piątek miesiąca o godz. 17.30. W intencji tych zmarłych odprawimy 12 Mszy św. tzw. rocz­nych.
 7. Zachęcamy, aby wypełniać kartki wypominkowe jednorazowe i roczne, polecając w ten sposób naszych zmarłych modlitwom Kościoła. Kartki składamy w zakrystii lub do skrzynki przy epitafium św. Jana Pawła II. Prosimy o czytelne wypełnienie kartek.
 8. Decyzją Ojca świętego, wierni, którzy nawiedzą w całym miesiącu listopadzie pobożnie cmentarz i pomodlą się za zmarłych, mogą uzyskać i ofiarować za nich odpust zupełny. Warunki które trzeba spełnić: stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencji papieża i Kościoła oraz pragnienie wyrzeczenia się grzechu. Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny np. Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia lub inne modlitwy za zmarłych. Mogą tęż podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.
 9. Za tydzień po mszy św. o godz. 8.00 zmiana tajemnic różańcowych.
 10. Nie będzie zaś spotkania po mszy św. o godz. 11.00 dla rodziców młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.
 11. W najbliższą środę obchodzić będziemy święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. 
 12. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej. W Niedzieli i Gościu Niedzielnym. W zakrystii są kalendarze dożynkowe i KRZ. Do wzięcia jest też bezpłatny egzemplarz gazety poświęconej w szczególny sposób ks. Michaelowi McGivneyowi, założycielowi Rycerzy Kolumba, którego beatyfikacja będzie w najbliższą sobotę.
 13. Od wczoraj w całej Polsce jest czerwona strefa w związku z koronawirusem. W naszym kościele (konkatedra z chórem oraz sanktuarium) może jednorazowo przebywać na Mszy św. do 170 osób. Przypominamy o zakrywaniu ust i nosa oraz o dezynfekcji rąk. Jest też możliwość osobistej dezynfekcji ławek. Płyny są rozstawione na kościele.
 14. Życząc na najbliższe dni głębokich przeżyć, jednocześnie apelujemy o rozsądek podczas jazdy autem na groby swoich bliskich, tak aby móc bezpiecznie powrócić do domu. Prosimy także o modlitwę za naszą wspólnotę Parafialną, Ojczyznę i wszystkie kraje objęte pandemią. Naszą nadzieją i obroną jest ufna modlitwa do Boga oraz troskliwa opieka Matki Najświętszej. Wszystkich Was ogarniam modlitwą zawierzając Matce Bożej i z serca błogosławię.