Przegląd “Herody”

Znalezione obrazy dla zapytania herody lubaczów

Herody 2018

Dziesiąty Przegląd Zespołów Kolędniczych w Lubaczowie

 

W uroczystość Matki Bożej Gromnicznej zakończył się czas kolędowania. Przez cały styczeń odbywały się koncerty bożonarodzeniowe i noworoczne w kościołach i ośrodkach kultury, Kolędy i pastorałki śpiewali zawodowi artyści i amatorzy. W Lubaczowie parafia konkatedralna od dziesięciu lat organizuje Przeglądy Zespołów Kolędniczych – „Herody”. Ten jubileuszowy odbył się 28 stycznia 2018 r. w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego i przebiegał pod hasłem: „Idźcie i głoście”. –Ten przegląd wpisał się w krajobraz  wydarzeń kulturalnych na początek roku, ale także ubogaca pracę instruktorów, nauczycieli, którzy przygotowują dzieci i młodzież do występów na scenie. Cieszę się, że ta inicjatywa podjęta przed dziesięciu laty  jest kontynuowana- powiedział dziekan i proboszcz konkatedralnej parafii ks. kan. Andrzej Stopyra. Wicestarosta lubaczowski Wiesław Huk myślami przeniósł się do lat dzieciństwa, kiedy oczekiwał na przyjście „herodów” do domu. Dziś ci kolędnicy nie chodzą po domach. Dobrze, że tradycja nie zaginęła, a ich występy możemy zobaczyć na scenie w Miejskim Domu Kultury. Mamy możliwość spotkać się w bohaterami tego widowiska scenicznego: okrutnym Herodem na tronie, jego hetmanami, Trzema Królami, skrzydlatymi aniołami i czarnymi diabłami z widłami,  garbatym Żydem Moszko rabinem i Śmiercią z kosą. Usłyszeć  niezwykle ciekawe dialogi między nimi i bogate w treści wypowiadane myśli, a także wierszowane życzenia noworoczne.  W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 6 grup kolędniczych. Ich występy oceniało jury w składzie: Grażyna Bielec – instruktor kulturalny Miejskiego Domu Kultury, Janusz Mazur –historyk sztuki i etnograf Muzeum Kresów i Marek Majcher – nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie. Jurorzy, przy ocenie występów poszczególnych grup kolędniczych brali pod uwagę: zawartość  tekstów scenariuszy, ich zgodność z tradycją, ale i nowatorstwo, pomysłowość, oryginalność, grę aktorów, użyte stroje i rekwizyty. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, jurorzy zdecydowali przyznać pierwsze miejsce  kolędnikom ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu Zdroju pod kierunkiem  Agaty Nesterak. Drugie miejsce przyznano „Teatrowi Młodych” z parafii pw. Opieki Matki Bożej z Załuża.  Trzecie miejsce  otrzymała grupa „Wesoła Gromadka”, prowadzona przez Łucję Joniec, a działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach. Licznie zgromadzonej publiczności podobały się także występy  teatrzyku dziecięcego „Przyjaciele” z Opaki, dziecięcej grupy „Biedroneczki” z  Niepublicznego Punktu Przedszkolnego z Krowicy Samej oraz dziecięcej grupy z Szkoły Podstawowej w Horyńcu Zdroju. Dla uczestników przyznane zostały dyplomy, kosze słodyczy, a zwycięzcom nagrody pieniężne. Gościem specjalnym przeglądu byłó Trio w składzie: Laura Magierska, Marek Magierski i Beniamin Oxley, którzy dali koncert kolęd i pastorałek.  

Organizatorem przeglądu zespołów kolędniczych było Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i Parafia Konkatedralna, Miejski Dom Kultury i Fundacja „Pamięć i Tożsamość” w Lubaczowie. Współorganizatorami: Urząd Miejski, Urząd Gminy Lubaczów, Starostwo Powiatowe oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie

 

Herody 2017

W Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbył się dziewiąty przegląd zespołów kolędniczych

W niedzielne popołudnie 29 stycznia 2017 roku w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie odbyła się dziewiąta edycja przeglądu zespołów kolędniczych – Herody 2017.  Zainicjonowana przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy parafii  konkatedralnej impreza wpisała się na trwałe w kalendarz imprez kulturalnych miasta Lubaczowa. Z roku na rok zwiększa się ilość grup kolędniczych  startujących  w części konkursowej, ocenianej przez jurorów. W tym roku w skład komisji oceniającej  weszli: Krystyna Czura, instruktor teatralny MDK, prowadząca dziecięcy teatr „Lentylki”, Alicja Antonik, długoletnia katechetka i aktorka teatru „Arka Lwowska” oraz Marek Majcher, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej imieniem Krzysztofa Komedy i organista w kościele pw. Św. Karola Boromeusza. Ocenie podlegało: wykonanie pastorałek i kolęd,  teksty scenariusza inscenizacji, gra aktorów i ich dykcja, oryginalność i pomysłowość, zgodność z tradycją Herodów,  dobór strojów i rekwizytów. O tym wszystkim poinformował organizator bożonarodzeniowej imprezy wikariusz parafii pw. Św. Stanisława BM ks. Tomasz Szady. –Witam wszystkich serdecznie w naszym Domu Kultury.  Wszystkie zespoły już wygrały, bo mogą tu wystąpić. Będziemy dzięki nim  ubogaceni duchowo. Życzę dużo  artystycznych wrażeń, wykonawcom udanych prezentacji, wszystkim pięknych wzruszeń i głębokich przeżyć, tych jeszcze bożonarodzeniowych – powiedział na otwarciu imprezy burmistrz Krzysztof Szpyt. – Dziewiąta odsłóna Herodów przed nami. Niech będzie inspiracją do nowych przedstawień przez te i nowe zespoły, by jubileuszowy dziesiąty przegląd grup kolędniczych był jeszcze bardziej okazały – dodał proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra.

Obejrzeliśmy 11 przedstawień w wykonaniu aktorów, od tych najmłodszych z przedszkola po dorosłych w wieku 50 plus. Jurorzy mieli  problemy w wyłonieniu tych najlepszych do trzech nagród. W czasie ich obrad z koncertem wystąpił zespół „Horynieckie Aniołki” ”, który zaprezentował, nie tylko kolędy, ale i pieśni poświęcone Matce Bożej Fatimskiej i Świętemu Janowi Pawłowi II.  Jurorzy postanowili przyznać pierwsze miejsce  teatrzykowi  „Wesoła Gromadka” działającemu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku kultury w Oleszycach. Swoim występem podopieczni Łucji Joniec potwierdzili ubiegłoroczny sukces. Drugie miejsce stało się udziałem dzieci 3-, 4-letnich z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Krowicy Samej. Trzecią lokatę w tej rywalizacji wywalczyła schola „Greccio”, działająca przy prafii oo. Franciszkanów w Horyńcu Zdroju.  Szkoda, że pula nagród była tak mała, bo na wyróżnienie zasługiwały też inne zespoły kolędnicze. Najbliższe tradycji  Herodów odwiedzających domy naszych miejscowości w okresie bożonarodzeniowym były występy zespołów młodzieżowych działających przy Bibliotece Publicznej Filia w Dachnowie i parafii w Załużu.  To w tych przedstawieniach występowały takie postacie, jak: król Herod, Hetman, Żyd Rabin, Diabeł, Śmierć z kosą.  W rozbudowanych formach przedstawienia dołączono Świętą Rodzinę, Trzech Króli, Pastuszków, Aniołków. Mogliśmy je obejrzeć w przedstawieniach: zespołu „Gwiazdeczki” z Szkoły Podstawowej w Zalesiu,  teatrzyku „Przyjaciele” działającym przy Bibliotece Publicznej  Filia w Opace, zespołu „Gwiazdki” ze Szkoły Podstawowej w Krowicy Samej, zespołu „Dąbrowianie” z świetlicy Centrum Integracji Społecznej w Dąbrowie,   Były też połączenie aktorów Herodów z grupami kolędników z gwiazdą, jak w przypadku grupy „Horynieckich Aniołków” z parafii w Horyńcu Zdroju.  Uwspółcześnione jasełka zaprezentowali „Rudniacy” z Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej, w którym zamiast Trzech Króli wystąpili trzej przedstawiciele  zawodów cieszących się społecznym zaufaniem: strażak, żołnierz, lekarz.  Jasełka te  ubogacały ciekawe  aranżacje mało znanych pastorałek.  Ciekawe były wierszowane i wyśpiewane życzenia świąteczne i noworoczne przez wszystkie zespoły.  Zwyciezcy otrzymali nagrody, wszystkie grupy kolędnicze  kosze słodyczy i specjalne podziękowania od organizatorów, a byli nimi: Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lubaczowie, Parafia pw. Św. Stanisława BM, Miejski Dom Kultury, Fundacja Pamięć i Tożsamość im. świętego Jana Pawła II, we współpracy z Starostem Powiatowym, Urzędem Miasta i  Urzędem Gminy Lubaczów i Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie. Wszystkim sponsorom, organizatorom i obsługującym tę imprezę podziękował dziekan lubaczowski ks. Andrzej Stopyra.

 IMG_5900

Herody 2016

VIII Przegląd Zespołów Kolędniczych w Lubaczowie

 

Kończącym akcentem  uroczystości i imprez kulturalnych związanych z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem w Lubaczowie był przegląd zespołów kolędniczych „Herody 2016”. Jego ósma edycja odbyła się 24 stycznia w Miejskim Domu Kultury. – Kiedyś z przedstawieniem „Herody” przychodzili do naszych domów grupy kolędnicze. Dziś my przyszliśmy do naszego Miejskiego Domu Kultury, by obejrzeć ich przedstawienia na scenie. Cieszę się, że podtrzymujecie tę tradycję.  Spotykamy się ze znanymi postaciami, związanymi z Narodzeniem Chrystusa. One pokazują tę prawdę sprzed ponad dwu tysięcy lat, bawią nas, radują. Życzę niezapomnianych wrażeń  artystycznych, grupom kolędniczych sukcesów – powiedział burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, otwierając ten przegląd. Występy te oceniane były przez jurorów. – Ocenialiśmy takie walory prezentacji, jak: teksty scenariuszy, grę aktorów, dykcję, oryginalność i pomysłowość, wykonanie pastorałek i kolęd, zgodność z tradycją,stroje, rekwizyty i przebrania, ogólny wyraz artystyczny – wyjaśniła  przewodnicząca jury Krystyna Czura, instruktor kulturalny MDK, prowadząca od lat teatrzyk dziecięcy „Lentylki”. Wraz z nią oceny dokonywali także: Marek Majcher – nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im.  Krzysztofa Komedy i Jerzy Plucha – kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie. To oni zdecydowali, że pierwsze miejsce przypadło teatrzykowi dziecięcemu „Wesoła Gromadka”, który składa się 12 uczniów klas II-IV Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach. Teatrzyk ten  prowadzi Łucja Joniec i działa on przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach.  Zwycięzcy ubiegłorocznego przeglądu „Rudniacy” z Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej zajęli drugie miejsce. Po raz szósty w tym przeglądzie uczestniczyła kolędnicza grupa prowadzona przez Danutę Rudnik, a działające przy Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Załużu i  jej przyznano trzecie miejsce. Specjalne wyróżnienie zdobyli „Dąbrowianie” z świetlicy Centrum Integracji Społecznej w Dąbrowie, podopieczni Marii Sopel.  Wyróżnienia przyznano także zespołom kolędniczym: z Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu, „Przyjaciołom” z Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Opace, chłopięcej grupie małych form teatralnych przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Lubaczowie. Proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra i burmistrz Krzysztof Szpyt wręczyli zespołom pamiątkowe dyplomy, kosze słodyczy i nagrody pieniężne w wysokości stosownej do zajętych miejsc. Za organizację przeglądu ks. Rafałowi Sarzyńskiemu, który prowadził tę imprezę oraz kierownikom zespołów, sponsorom  podziękował dziekan lubaczowski ks. A. Stopyra. Gościem specjalnym  był kwintet  instrumentalny Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz  młodzieżowy zespół wokalno- instrumentalny „Ruah Elohim” działający przy parafii konkatedralnej, prowadzony przez wikariusza ks. Rafała Sarzyńskiego.    Zespoły te wystąpiły z koncertem kolęd.

Herody 2016” w MDK w Lubaczowie

W niedzielę 24 stycznia grupa artystyczna „Rudniacy” uczestniczyła w VII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych „Herody” w Lubaczowie.

IMG_5900 IMG_5896

IMG_5895 IMG_5899

Na tegorocznym przeglądzie wystąpiło siedem grup. Oprócz naszej na scenie zaprezentowali się:

Teatrzyk Dziecięcy „Wesoła Gromadka” – MGOK Oleszyce,

Zespołu Kolędniczego z Załuża – filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Załużu,

Grupa Małych Form Teatralnych – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Lubaczowie,

Teatrzyk „Przyjaciele” – Gminna Biblioteka Publiczna w Baszni Dolnej – filia w Opace,

Zespół Kolędniczy z Załuża – Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu,

Zespół „Dąbrowianie” – Świetlica działająca przy Centrum Integracji Społecznej w Dąbrowie.

IMG_5940 IMG_5942

IMG_5943

Grupa „Rudniacy” zajęła w przeglądzie drugie miejsce. Pierwsze miejsce zajął Teatrzyk Dziecięcy „Wesoła Gromadka” działającego przy MGOK Oleszyce a trzecia pozycja przypadła dla Zespołu Kolędniczego z Załuża działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Załużu.

IMG_5905 IMG_5909

IMG_5910 IMG_5913

Występ naszej grupy był wesołą atrakcją dla publiczności. Na stronie radia Zamość czytamy: „Miłą niespodzianką dla publiczności był zespół „Rudniacy” z Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej, który swoim spektaklem ożywił lubaczowską publiczność.”

IMG_5901 IMG_5903

IMG_5915 IMG_5918

Przegląd ma na celu prezentację zachowanej tradycji ludowej „Herodów” ziemi lubaczowskiej, inspirowanie młodego pokolenia do kultywowania i rozwijania obyczajów ludowych, a także poznawania tradycji literackich i teatralnych oraz poszukiwanie nowych form wyrazu dla przedstawień religijnych.

IMG_5920 IMG_5923

IMG_5924 IMG_5927

Gośćmi specjalnymi imprezy, którzy koncertowali po konkursowych występach byli: Sekstet Dęty z Cieszanowa i zespół młodzieżowy „Ruah Ellohim”, działający przy parafii św. Stanisława w Lubaczowie.

IMG_5944

Organizatorem Przeglądu była Parafia Konkatedalna w Lubaczowie wraz z Fundacją „Pamięć i Tożsamość”, Powiatowym Centrum Kultury w Lubaczowie i Miejskim Domem Kultury w Lubaczowie. Sponsorem nagród było m.in. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie i Urząd Miejski w Lubaczowie.

 

 

„Herody 2015”

VII Przegląd Zespołów Kolędniczych

 

 – Przegląd zespołów kolędniczych „Herody” powstał z inicjatywy Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy konkatedrze lubaczowskiej  z fascynacji tradycją bożonarodzeniową, teatrem ludowym oraz jego klimatem. Dwie jego pierwsze edycje odbyły się w sali teatralnej w podziemiach konkatedry. Kolejne- tak, jak i ta dzisiejsza – na scenie Miejskiego Domu Kultury. Celem przeglądu jest kontynuowanie  pięknej tradycji, zachęcania wszystkich uczestników do tworzenia  widowisk herodowych, nowych jakości artystycznych.  Ten przegląd dobrze wpisuje się w kalendarz powiatowych imprez kulturalnych, a liczny udział publiczności świadczy o jego zapotrzebowaniu – powiedział konferansjer i organizator tej imprezy, wikariusz parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika – ks. Rafał  Sarzyński. Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonali: dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra i dyrektor MDK Andrzej Kindrat. -Cieszę się, że tak licznie jesteście tu w Lubaczowie, w to niedzielne popołudnie 25 stycznia br., aby obejrzeć  po raz siódmy bardzo interesujące i  piękne spektakle, które powstały z inspiracji tematyką bożonarodzeniową. Młodzi artyści przypomną nam sceny z  naszego dzieciństwa, gdyśmy chodzili od domu do domu winszując i szczodra kując,  gdy grupy kolędnicze  przedstawiały w naszych domach sceny z życia Jezusa. Mam nadzieje, że dzisiejsze występy będą piękne w swojej treści i przekazie, Życzę wzruszających pięknych przeżyć. – powiedział proboszcz ks. A. Stopyra.  Te oczekiwania spełniły się. Byliśmy świadkami pięknych, pomysłowych i oryginalnych występów, bogatych w treści, pomysłowych strojów i rekwizytów, wierszowanych życzeń, dobrze zaśpiewanych kolęd i pastorałek, ale i zagranych na różnych instrumentach muzycznych. Ten dwugodzinny spektakl oceniany był przez profesjonalne jury w składzie: dziekan cieszanowski a proboszcz oleszycki ks. kan. Józef Dudek – reżyser i aktor teatru „Arka Lwowska, Krystyna Czura – instruktor kulturalny MDK i kierownik teatrzyku dziecięcego „Lentylki”, Janusz Mazur – etnograf, kustosz Muzeum Kresów i Marek Majcher – nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej i organista. To oni zdecydowali przyznać pierwsze miejsce zespołowi „Rudniacy” z Domu Opieki Społecznej w Rudzie Różanieckiej za przedstawione jasełka zatytułowane „Maleńka miłość”. Pasterze i Trzej Królowie przed Świętą Rodziną złożyli dary, zaśpiewali 5 pastorałek w ciekawych aranżacjach, a św. Józef złożył wszystkim życzenia: „Za kolędę dziękujemy, szczęścia zdrowia wam życzymy, na ten Nowy Rok” –Grupa ta powstała w 2003 roku i liczy do 15 aktorów w zależności od przedstawienia. Przygotowujemy jasełka, przedstawienia na Dzień Kobiet, Walentynki, imprezy okolicznościowe. Występowaliśmy w Dąbrowie Górniczej,  Huwnikach,  Rzeszowa, Jarosławia, Przemyśla i tam, gdzie nas zapraszają. Dziś po raz pierwszy wystąpiliśmy w Lubaczowie na tym przeglądzie zespołów kolędniczych z sukcesem, co nas ogromnie cieszy – powiedział  opiekun grupy Krzysztof Fus. Drugie miejsce zajęli członkowie teatrzyku żywego słowa działającego przy Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Załużu, a prowadzeni przez Danutę Rudnik. Teatrzyk ten już po raz piąty wystąpił z tej imprezie, a w tym roku stworzył tradycyjną grupę kolędniczą z gwiazdą. Poetyckim słowem złożył życzenia z prośbą, by „Jezus Syn Boży, na nasze życzenia  swą rączkę położył” oraz „Niech gospodarz wesół będzie, że nas przyjął po kolędzie”. Trzecie miejsce  przypadło  grupie kolędniczej „Dąbrowianie” działającej przy świetlicy  Centrum Integracji Społecznej w Dąbrowie. Pod opieką Marii Sopel, grupa ta przygotowała przedstawienie, w którym bohaterem jest Bartek idący z pełnym plecakiem prezentów do Jezusa. Po drodze rozdaje je potrzebującym ludziom i zwierzętom, a do stajenki przychodzi z pustym plecakiem. Zakłopotanego Bartka pociesza św. Józef, że Jezus pragnie, „by miłość królowała i   potrzebującym wszystko dawała”. Dwa równorzędne wyróżnienia zdobył: 16-osobowy zespół kolędniczy z Społecznej Szkoły Podstawowej z oddziałem przedszkolnym w Załużu prowadzony przez Edytę Kudyba i Irenę Walczyk oraz 24-osoby teatrzyk „Przyjaciele” z Opaki prowadzony przez Zdzisławę Bednarczyk. Zwycięzcy otrzymali nagrody i słodycze. Organizatorami przeglądu byli: Parafia pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie, Powiatowe Centrum Kultury, Miejski Dom Kultury, Fundacja „Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II” w Lubaczowie we współpracy ze Starostwem Powiatowym , Urzędem Miejskim i Urzędem Gminny w Lubaczowie.

Fotorelacje

Przegląd Zespołów Kolędniczych „Herody” 2015

 
 
 
 
 
 
 

Herody 2014

LUBACZÓW W Miejskim Domu Kultury odbył się szósty przegląd zespołów kolędniczych

 

W niedzielne popołudnie 26 stycznia br. w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie odbyła się szósta edycja przeglądu zespołów kolędniczych Herody 2014.  Rozpoczynając go w imieniu organizatorów ks. Rafał Sarzyński z parafii pw. św. Stanisława BM wyraził nadzieję, że „spotkanie to wniesie coś duchowego do naszego życia”. – Pierwsza edycja tego przeglądu, zainicjowanego przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy parafii konkatedralnej  sześć lat temu, odbyła się w sali teatralnej w podziemiach konkatedry. Wzbudziła duże zainteresowanie. Powstała myśl kontynuowania tej imprezy bożonarodzeniowej. Będąc  w składzie jury w ocenie występujących zespołów kolędniczych braliśmy pod uwagę zachowanie tradycji związanej z Herodami. Kiedyś przychodziły te grupy do naszych mieszkań i przedstawiały to przedstawienie, w którym był król Herod, hetmani, Żyd, diabeł, śmierć z kosą, Trzej Królowie i inne postacie. Chcemy, by ta tradycja była zachowana, przekazywana była następnym pokoleniom. Byśmy mogli mówić, że nasze miasto, ta ziemia lubaczowska, pielęgnuje zwyczaje, żyje tradycją – powiedziała burmistrz Lubaczowa Maria Magoń. Powołane jury w składzie: Edyta Świstowicz – Mazur z Zespołu Szkół,  Krystyna Czura z Miejskiego Domu Kultury i  Grzegorz Górecki z  Państwowej Szkoły Muzycznej oceniało występy poszczególnych zespołów, biorąc pod uwagę: teksty i wykonanie pastorałek i kolęd,  teksty scenariusza inscenizacji, orginalność i pomysłowość, zgodność z tradycją, dykcję,  dobór strojów i rekwizytów wykonawców,  Jurorzy zdecydowali przyznać I miejsce zespołowi „Gwiazdki” z Krowicy Samej działającemu przy szkole podstawowej. Od 5 lat uświetnia on  uroczystości szkolne i kościelne.  Był laureatem przeglądu w 2011 r. W tym roku podopieczni Jadwigi Chomyszyn i  Elżbiety  Oleszyckiej powtórzyli  zwycięstwo. Dobrze brzmiały wykonane pastorałki i kolędy i tradycyjnie składane powinszowania: – Z życzeniami przychodzimy, wiele zdrowia wam życzymy, jak nas dobrze ugościcie, mieć będziecie super życie.- zachęcano domowników, by ich przyjęto. W czasach, gdy mieszkańcy naszych wsi żyli wyłącznie z rolnictwa istotne były i takie życzenia: „Na szczęście, na zdrowie na ten Nowy Rok, by wam się rodziła kapusta i groch, ziemniaki jak pniaki, proso byście nie chodzili boso, bób żeby nie był głód. A wychodząc po kolędzie z domu śpiewali: – Za kolędę dziękujemy, zdrowia szczęścia wam życzymy, byście wszyscy zdrowi byli, długo i szczęśliwie żyli na ten Nowy Rok. II miejsce zajął zespół działający przy filii Gminnej Biblioteki Publicznej i świetlicy w Opace. Ten liczący ok. 20 osób zespół prowadzony przez Dorotę Czerniak, przy pomocy Zdzisławy Bednarczyk i Marty Walczak, przedstawił ciekawą inscenizację Herodów i pokłon Trzech Króli przed Dzieciątkiem Jezus. III miejsce zajęli uczniowie z Szkoły Podstawowej w Załużu, przygotowani przez Barbarę Jaremkiewicz. Jurorzy przyznali dwa wyróżnienia: grupie działającej przy parafii pw. św. Karola Boromeusza z Lubaczowa i  teatrzykowi żywego słowa działającemu przy filii GBP w Załużu, a prowadzonemu przez  Danutę Rudnik. W swoim przedstawieniu odeszli od tradycji i podjęli  aktualne tematy współczesne, zauważając, że „ziemia w grzechach pogrążona”, ze „władza najwięcej grzeszy”, a Lucyfer wykorzystuje media do odciągnięcia ludzi od Boga i modlitwy, a propagując m. in. gender i narkotyki.  Nagrodę publiczności zdobyły „Gwiazdeczki” z Krowicy Samej. Poza konkursem wystąpiła młodzież niepełnosprawna z Domu Opieki Społecznej prowadzonego przez siostry Albertynki w Lubaczowie. Zespoły otrzymały cenne nagrody, które wręczył dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra i burmistrz Lubaczowa Maria Magoń. Sponsorami tej pożytecznej imprezy byli: Parafia Konkatedralna, Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, Urząd Gminy Lubaczów, Powiatowe Centrum Kultury, Fundacja Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II, Miejski Dom Kultury w Lubaczowie.

 

Herody 2013

Piąty Dekanalno – Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych w Lubaczowie

 

Scenę Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie w ostatnią niedzielę stycznia br. (27 I 2013 r.) opanowały grupy kolędnicze z terenu dekanatu i powiatu lubaczowskiego, uczestniczące  już w piątym Przeglądzie. Sala widowiskowa wypełniła się „po brzegi” publicznością. Ją i występujące zespoły powitał wiceburmistrz Lubaczowa Adam Margraf i dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. – Zależy nam na tym, by tradycja kolędowania, winszowania nie została zaniechana, nie pozostała zapomniana. Chodzi nam o to, by w naszym środowisku żyła w dalszym ciągu i rozwijała się.  By pojawiały się nowe teksty i scenariusze. Do tej tradycji, która wydobywacie jako dziedzictwo kulturowe naszego regionu, były dodane rzeczy nowe,  od siebie, twórczo wzbogacone. Dołóżmy starań, by pokolenia, które przyjdą po nas, miały z czego czerpać do rozwoju kultury.  Dziękuję ks. Krystianowi Bordzaniowi za podjęty trud organizacyjny w przygotowanie tegorocznego przeglądu. Życzę artystycznych i duchowych przeżyć. – powiedział w słowach powitania proboszcz konkatedralnej parafii, która była głównym organizatorem tej imprezy. Pomogli jej: Miejski Dom Kultury Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy konkatedrze, Fundacja Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II, Urząd Miasta, Urząd Gminy Lubaczów, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Celem Przeglądu, który przebrał formę konkursu, jest pielęgnowanie bogatej obrzędowości okresu Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, popularyzacja zwyczajów i obrzędów związanych z kolędowaniem oraz zachęcanie  młodych do poznawania tradycji literackich i teatralnych, kultywowania tradycji ludowej oraz poszukiwanie nowych form wyrazu dla przedstawień religijnych. Nazwa „Herody” odwołuje się bowiem do najbardziej teatralnej z kolędniczych form.

Kolędnicy pokazali klasyczne jasełka, a także uwspółcześnione wersje historii Narodzenia Jezusa i chorobliwej walki Heroda o utrzymanie władzy. Mieliśmy okazję obejrzeć  znane postacie z tradycyjnych „Herodów”, a więc oprócz tego okrutnego króla, jego hetmanów, marszałków, Trzech Króli, Maryję z Józefem,  garbatego  i komicznego Żyda Moszko rabina, czarnych diabłów i skrzydlatych aniołów walczących o duszę Heroda, Śmierć z kosą, pastuszków, kolędników z Gwiazdą., posłuchać wierszowanych  dialogów tych postaci i składanych przez nich  życzeń.  I choć scenariusze tych przedstawień były podobne, to  zauważyć można było nowe  uwspółcześnione treści i sceny, jak chociażby z unijną kozą. Prezentacje te oceniało jury w składzie:  Barbara Thieme – reżyser teatru „Magapar” i instruktor  Miejskiego Domu Kultury, Mariola Kulczycka – nauczyciel klasy fortepianu z Państwowej Szkoły Muzycznej  im. Krzysztofa Komedy, Stanisław Piotr Makara – dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie. – Przedmiotem naszej oceny były:  teksty i wykonanie pastorałek i kolęd oraz treść składanych życzeń,  scenariusze widowisk, ich wykonanie i pomysłowość, zgodność z tradycją,  użyte rekwizyty, choreografie, przebrania. Oceny dokonaliśmy w dwóch kategoriach:  szkoły podstawowe i młodzież starsza. – wyjaśniła przed odczytaniem protokołu jury – Barbara Thieme.

W kategorii „uczniowie szkół podstawowych” pierwsze miejsce zdobyła inscenizacja kolędnicza wykonana przez scholę „Filii Dei”, działającą przy kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Łówczy pod kierownictwem Katarzyny Krawczyk.  Drugie miejsce zdobyli kolędnicy ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Załużu, Tę 10-osobową grupę  tworzą uczniowie klas IV – VI, którzy chcąc kontynuować tradycję kolędniczą spotykają się po zajęciach szkolnych  pod opieką Anety Rozmus. Trzecie miejsce zajął teatrzyk „Frajda” , działający od 2008 r. przy internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zespole Placówek  im. Jana Pawła II w Lubaczowie. Z tą młodzieżą w ramach zajęć pozalekcyjnych pracują wychowawcy: Bernadetta Kuchta,  Agata Lechowicz,  Elżbieta Garus, Agata Komenda.  Specjalne wyróżnienie uzyskał zespół „Gwiazdki” z Krowicy Samej prowadzony przez Jadwigę Chomyszyn. On też zdobył nagrodę publiczności.

W kategorii „młodzież starsza”  pierwsze miejsce zdobyła grupa  „Amok”, złożona z gimnazjalistów z Horyńca Zdroju, którzy z dobrej strony pokazali się w uwspółcześnionej inscenizacji „Kłopoty Heroda”. Jurorzy ponadto przyznali trzy wyróżnienia specjalne: dla odtwórcy roli Żyda z zespołu kolędniczego z Baszni Dolnej, za oryginalność strojów i przebrań dla grupy z Załuża , oraz dla Honoraty z grupy „Amok” z Horyńca Zdroju za zdolności wokalne.

Publiczności podobały się także występy: uczniów klasy trzeciej ze szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum, wchodzących w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Lisich Jamach , a przygotowanych przez Grażynę Szczybyło oraz kolędników prowadzonych przez Agnieszkę Świtę z Baszni Dolnej, a także. gimnazjalistów z tej miejscowości.

Gościem specjalnym tego Przeglądu był młodzieżowy zespół „Anielsi”, który dał koncert kolęd. Tym występem zaingerował piąty rok swej działalności. Zespół występujący w składzie: Paulina Mazepa (wokal, instrumenty klawiszowe),  Jagoda Mazepa (wokal, gitara basowa), Dominika Kapel (gitara elektroakustyczna), Jacek Świstowicz (perkusja), Patrycjusz Zastawny (gitara elektryczna), odnotował w tych czterech latach swej działalności liczne sukcesy.  W 10. edycji Soli Deo zdobył wyróżnienie, a w 11. edycji już nagrodę  – Grand Prix. W II Ogólnopolskim Festiwalu Psalmów Nowoodkrytych “dawid.fm” w Lublinie zdobył II miejsce oraz nagrodę publiczności.  W Wojewódzkim Konkursie Kolędy Obcojęzycznej w Kolbuszowej zajął pierwsze miejsce, a także na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej “Maranatha” w Świdniku. Dzięki tej nagrodzie dał koncert przed Chili My w Chorzowskim Centrum Kultury. W sierpniu 2010 roku nagrał płytę EPkę w Gdańsku (Studio Siloe) pt. “Ba 6,6”. Miłośnicy muzyki chrześcijańskiej w naszej diecezji mogli usłyszeć lubaczowski zespół „Anielski”   w Biłgoraju, Szczebrzeszynie, Nowym Lublińcu (spotkanie  Exodus Młodych 2010), Krasnobrodzie (Wyprawa Otwartych Oczu), Tomaszowie Lubelskim (Pielgrzymka Bierzmowanych).

– Nasz zespół powstał  na użytek pierwszego przeglądu „Herodów”, który odbył się w sali teatralnej konkatedry. Zajęliśmy wówczas III miejsce. Nie podcięło to nam anielskich skrzydeł. Gramy i śpiewamy nadal. Miło nam wystąpić dziś w Lubaczowie. – powiedziała Jagoda Mazepa. Pod koniec tego pięknego koncertu kolęd w wykonaniu zespłu „Anielsi” były podziękowania za muzyczne wsparcie dyrektorowi MDK Andrzejowi Kindratowi i duchowemu opiekunowi ks. Krystianowi Bordzaniowi.   Wyróżnione zespoły kolędnicze otrzymały z rąk dziekana ks. Andrzeja Stopyry i wiceburmistrza Lubaczowa Adama Margrafa, pamiątkowe statuetki, nagrody i dyplomy. Warto dodać, że sponsorami przeglądu byli: Firma „Domus” Robert i Jolanta Sochań, Delikatesy Centrum w Lubaczowie,  „Heban” – sklep wielobranżowy Henryk Wiśniewski.

Przegląd zespołów kolędniczych  „Herody 2013” był ostatnim akordem klimatu bożonarodzeniowego przed zbliżającą się Środą Popielcową i Wielkim Postem.

                                                                                 

Herody 2012

IV Przegląd Zespołów Kolędniczych w Lubaczowie

 

Zakończył się okres kolędowania. W Lubaczowskiem w styczniu br.  w konkatedrze wystąpił zespół z Tarnopola, w kościele w Narolu chór Katedry Lwowskiej im. Bł. Jana Pawła II,  zaś chór „Tanew” z Narola. kolędował w oleszyckim kościele.  Odbył się także Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek w Cieszanowie, a Koncert Kolęd i Pastorałek zorganizowała również Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie.  Ostatnim akordem był IV Przegląd Zespołów Kolędniczych „Herody 2012”, zorganizowany przez parafię konkatedralną w ostatnią niedzielę stycznia  na scenie Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie.

– Witam wszystkich, tak licznie zgromadzonych, w to niedzielne mroźne popołudnie na czwartym przeglądzie zespołów kolędniczych „Herody 2012”, które podtrzymują i pielęgnują tradycję kolędowania, winszowania, przedstawiania w formie scenicznej wydarzeń związanych z Bożym Narodzeniem. Chcemy, by ta tradycja nie zaginęła, by ten przegląd zainspirował powstawanie kolejnych grup kolędniczych. Zachęcamy do pisania nowych scenariuszy oraz do odnajdywania archiwalnych tekstów, by na nich realizować nowe przedstawienia. Niech Boże Dziecię w tym nam błogosławi. – powiedział na otwarciu Przeglądu dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. Burmistrz miasta Lubaczowa Maria Magoń zauważyła, że na Boże Narodzenie, w dniu św. Szczepana, Nowego Roku i Trzech Króli odwiedzało nasze domy wiele takich grup kolędniczych, powstałych po to, by podtrzymywać tradycje oparte na naszym chrześcijaństwie.

Prowadzący ten Przegląd  ks. Krystian Bordzań poinformował, że Jury, któremu przewodniczy duszpasterz środowisk twórczych naszej diecezji, dyrektor artystyczny teatru „Arka Lwowska” ks. kan. Józef Dudek, a od strony muzycznej kierownik sekcji fortepianów PSM I st. Małgorzata  Fiszer – Szczepańska, będzie oceniać zgodność z tradycją przedstawienia, zawartość tekstów scenariuszy, pomysłowość, oryginalność, stroje, rekwizyty zastosowane w prezentacji. W tym barwnym widowisku wystąpiło siedem zespołów.  Mieliśmy możliwość  porównania różnych wcieleń króla Heroda na tronie, jego hetmanów, Trzech Króli, skrzydlatych aniołów i czarnych diabłów z widłami,  garbatego Żyda Moszko rabina i Śmierci z kosą. Usłyszeliśmy  niezwykle ciekawe dialogi między nimi i bogate w treści wypowiadane myśli, a także wierszowane życzenia noworoczne. Poza konkursem  swoją wersję „Herodów” przedstawili radni Rady Miejskiej w Lubaczowie. Ta niespodzianka spotkała się  dużym aplauzem publiczności.

Przed ogłoszeniem  wyników ks. kan. Józef Dudek przypomniał, że dzięki tradycji chrześcijańskiej naród nasz przetrwał zabory. Ona torowała nam drogę ku wolności. Podziękował rodzicom i nauczycielom, za ogromny wkład i troskę o rozwój talentów dzieci i młodzieży. Jury oceniło  zespoły w dwóch kategoriach: dziecięcej i starszej. Pierwsze miejsce w grupie dziecięcej przyznało zespołowi „Gwiazdki” ze Szkoły Podstawowej w Krowicy Samej, którego opiekunem była Jadwiga Chomyszyn i Danuta Kowaliszyn. Zespół ten także zdobył nagrodę publiczności. Drugie miejsce zajęła najmłodsza grupa z  Przedszkola w Lisich Jamach, prowadzona przez Elżbietę Czerkowską. Trzecie miejsca przypadło grupie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisich Jamach, złożonej z uczniów kl. II, a prowadzonej przez Grażynę Szczybyło. Wyróżnienie przypadło grupie „Christionos” z SP nr 2 w Lubaczowie. W kategorii starszej I miejsce zdobył zespół „Atrapa 2” z Horyńca Zdroju, złożony z gimnazjalistów i emerytów, a prowadzony przez Agatę Nesteruk i Martę Lewko. II miejsce zdobył zespół  „Filii Dei”  działający przy kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Łówczy.  Ponadto Jurorzy nie przyznali III miejsca, ale za to wyróżnienie dla zespołu młodzieżowego „Gwiazdor”, złożonego z gimnazjalistów z Baszni Dolnej i licealistów z Lubaczowa, a działającego przy świetlicy wiejskiej w Antonikach, a którym zaopiekowała się sołtys  Helena Frant. Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali nagrody i kosze słodyczy ufundowane przez Burmistrza Lubaczowa, Wójta Gminy Lubaczów, Starostę Lubaczowskiego  reprezentowanego prze Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Dziekana Lubaczowskiego.

 

HERODY 2011 

III Przegląd Zespołów Kolędniczych HERODY

Osiem grup-dziecięcych, młodzieżowych, a także seniorskich wzięło udział w III Przeglądzie Zespołów Kolędniczych Herody, który w niedzielę odbył się na scenie MDK w Lubaczowie.

Przegląd ma zachęcać do kultywowania tradycji ludowych i tworzenia nowych widowisk herodowych, opartych na wspomnieniach dziadków i pradziadków. Adresowany jest głownie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dzieci i młodzieży działającej przy domach kultury, świetlicach lub spontanicznie organizujących się w grupy kolędnicze z okazji świąt Bożego Narodzenia.

W tegorocznej edycji Przeglądu wystąpili :
1.Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lisich Jamach- klasa I-„Herody-tradycje miejscowe”, opiekun- Grażyna Szczybyło
2.Uczniowie SP 1 w Lubaczowie-„Kiepski koniec króla”, opiekun-ks. Robert Fuk, Beata Bundyra, Katarzyna Słotwińska
3.Młodzieżowa grupa ze świetlicy wiejskiej w Antonikach- „Herody”,opiekun-Frant Helena
4.Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wólce Krowickiej III klasa Gimnazjum-„Herody” wg. tradycji miejscowej, opiekun-Grażyna Szczybyło
5.Grupa „Atrapa” z Horyńca Zdroju-uczniowie klas 1-3 gimnazjum oraz seniorzy-„Pastuszkowie, hej”, „Witaj Zbawicielu”. Teksty regionalne i zmodyfikowane,opiekun-Agata Nesterak, Marta Lewko
6.Schola FILII DEI” z kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Łówczy-„Inscenizacja kolędnicza”,opiekun- Joanna Szałańska
7.Wesołe Aniołki- Schola przy parafii św. Karola Boromeusza w Lubaczowie-„Nad nami cicha noc”, opiekun- Katarzyna Słotwińska i ks. Robert Fuk
8.Zespół „Świetliki” Szkoła Podstawowa w Dąbkowie- „Z kolędą w domu”,opiekun s. Annes, Monika Staniuk

Przedstawienia oceniało jury (Edyta Świstowicz Mazur-polonistka w ZS w Lubaczowie i Andrzej Kindrat-dyrektor MDK) pod przewodnictwem Grażyny Bielec, założycielki Teatru Małych Form w Lubaczowie, instruktorki MDK. Jurorzy zwracali uwagę na teksty i wykonanie pastorałek i kolęd,teksty scenariusza, oryginalność i pomysłowość, zgodność z tradycją oraz stroje, rekwizyty, przebrania.

Najlepsza w tegorocznym Przeglądzie okazała się Schola FILII DEI z kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Łówczy. Drugie miejsce i nagrodę publiczności otrzymała grupa Atrapa z Horyńca. Trzecie miejsce przypadło Młodzieżowej grupie ze świetlicy wiejskiej w Antonikach.

W nagrodę grupy otrzymały pamiątkowe statuetki, dyplomy, kosze słodyczy i nagrody pieniężne- odpowiednio 500, 300 i 200 zł. Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni i MDK opuścili z koszami słodyczy, dyplomami i nagrodami po 100 zł dla każdego z zespołów.

Gościem specjalnym tegorocznego Przeglądu był Zespół „Kresy” z Krowicy Samej i występujący po raz drugi w Lubaczowie „Teatr Ludowy z Topólczy” ze spektaklem obrzędowym Herody.

Organizatorem przeglądu była Parafia p.w. św. Stanisława BM w Lubaczowie, Miejski Dom Kultury,
Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy Konkatedrze w Lubaczowie oraz Fundacja Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Lubaczowie. Współorganizatorami-Urząd Miasta,Urząd Gminy i Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Patronat medialny sprawowało Katolickie Radio Zamość, Twoje Radio Lubaczów, Młodzieżowa Telewizja Internetowa lubaczow.tv i Kurier Lubaczowski.

Sponsorami III Przeglądu Herody byli: Powiatowy Bank Spółdzielczy w Lubaczowie,Gaweł Sp. z o.o., Restauracja McDonald’s w Rzeszowie i Miejska Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Lubaczowie.

 

HERODY 2010

II PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH “HERODY 20101”

 

 Znalezione obrazy dla zapytania herody 2010 lubaczów

 

I Dekanalno – Gminny Przegląd Grup Kolędniczych „Herody” – Lubaczów 2009

 

            To dobrze, że czas świąt Bożego Narodzenia nie ogranicza się tylko do dwóch czy trzech dni w roku. Radość z przyjścia na świat Jezusa Chrystusa rozciąga się aż do Matki Bożej Gromnicznej czyli 2 lutego.  W tym okresie w naszej diecezji odbyło się wiele imprez kulturalnych, które godne są uwagi. Jedną z nich był pierwszy dekanalno – gminny przegląd grup kolędniczych „Herody”, który odbył się 25 stycznia br. w sali teatralnej lubaczowskiej konkatedry.  Nasza parafia pw. św. Stanisława BM i działające przy niej Centrum Duszpasterstwa Młodzieży wyszła z inicjatywą organizowania co roku przeglądu grup kolędniczych, by w ten sposób ocalić od zapomnienia najpiękniejsze ludowe tradycje związane z okresem bożonarodzeniowym. Było bowiem w zwyczaju, że od domu do domu chodzili kolędnicy pokazując przedstawienie „Herody” i składali bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia. Ta forma teatru ludowego  trochę zanika. Chcemy kontynuować ten piękny, mocno osadzony w lokalnej tradycji zwyczaj. By młodzi wydobyli od swoich dziadków te teksty, piękne poetyckie słowa i składane wierszem życzenia, tworząc tym samym „pomost między dawnymi a nowymi laty” – wyjaśnia główny organizator przeglądy ks. Krystian Bordzań.

Organizatorzy pierwszego przeglądu odnieśli sukces. By podziwiać „Herodów” przyszła rekordowa liczba publiczności. 10-osobowe jury pod przewodnictwem proboszcza i dziekana ks. kan. Andrzeja Stopyry,  oceniając zespoły, brało pod uwagę: scenariusze prezentacji, jego treść i zgodność z tradycją, orginalność i pomysłowość, zdolności aktorskie wykonawców, wykorzystane rekwizyty i stroje.

  Oaza 12-osobowa Dzieci Bożych z parafii w Młodowie, pod opieką Beaty Bundyry, przedstawiła inscenizację, jak Maryja i św. Józef  nie mogli znaleźć miejsca na narodzenia Bożego Dzieciątka.  To ich zapytanie: „O ludzie betlejemscy, gdzie wasze serca są? Czemu chciwością zamknięte, przed  przyjściem Boga drżą?” odnoszą się i do nas  I dziś „Matka Boża  siedzi i czeka, ciągle czeka, czy się otworzą drzwi, a może i serce człowieka”. Ta inscenizacja w grupie dziecięcej zdobyła drugie miejsce. Pierwsza nagroda przypadła w tej kategorii dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Dąbkowie, które pod opieką Haliny Sioma zaprezentowali inscenizację „W pałacu Heroda”, ukazując króla jako mordercę niemowląt, przeklętego przez własną matkę, okrutną Śmierć i radość Diabła z pozyskania jego duszy.      Zespół wokalny „Anielsi”, złożony z młodzieży  z Ruchu Światło – Życie, działającego przy parafii św. Stanisława BM,  kolędując wyśpiewał trzecią nagrodę w grupie zespołów gimnazjalnych. Drugą nagrodę jurorzy przyznali grupie kolędniczej z Gimnazjum w Wólce Krowickiej. Dzięki niej jeszcze raz byliśmy na dworze króla Heroda, którego odwiedzili Trzej Królowie, Żyd, Hetman, Śmierć i Diabeł, toczący spory o jego ciało i duszę. Podopieczni Grażyny Szczybyło wydobyli od najstarszych mieszkańców wsi życzenia, które pokazują, jak wielką wagę przywiązywano  do życia w zgodzie z naturą. „Na szczęście, na zdrowie na ten Nowy Rok, nich się wam rodzi pszenica jak groch, żyto jak koryto, hreczka jak beczka” i „żeby się Wam darzyło, mnożyło, w oborze i komorze” oraz  by „w polu stał snop przy snopie, kopa przy kopie, a gospodarz między kopami, jak księżyc między gwiazdami”. A w innej wersji tych życzeń: „Na szczęście, na zdrowie na ten Nowy Rok, niech się wam rodzi pszenica i groch, żeby były strączki, jak Pana Jezusa rączki, żeby krówki były dojne, a koniki nie spokojne, sera, masła całą furę i pieniędzy całą górę”. Życzono domownikom „ by w zdrowie żyć, a po śmierci w niebie być”.  Pierwszą nagrodę  w tej młodzieżowej kategorii zdobył zespół „CDN” – Ciąg Dalszy Nastąpi, działający przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodych w Załużu za przedstawienie „Po kolędzie”, w reżyserii Jolanty Szczerbiwilk. Widać było, że aktorzy tego spektaklu mają już obycie sceniczne. Szczególnie do gustu publiczności przypadła rola syna rabina Kajfasza,  który królowi Herodowi wyjaśniał święte księgi o narodzeniu Jezusa i  rola Śmierci, którą zagrała Katarzyna Szczerbiwilk. Robert Załoga, grający Żyda,Kajfasza,  uznany został za najlepszego  aktora. Natomiast w kategorii dziecięcej najlepszą aktorką została  Aleksandra Tworko, a aktorem Joachim Tworko.

Zwycięskie zespoły i  wyróżnieni aktorzy otrzymali z rąk dziekana ks. kan. A. Stopyry dyplomy i nagrody. Podziękował on  księżom, katechetom i nauczycielom za duży wkład pracy w przygotowaniu zespołów do występu, a młodym aktorom udanego debiutu scenicznego.  Jak powiedzieli „Anielsi” – „…za kolędę dziękujemy, jak Pan Bóg pozwoli, za rok tu przyjdziemy”.