NIEDZIELA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W MEDJUGORIE.

OPIEKUN DUCHOWY – ks. Józef Dudek

MEDJUGORIE- MOSTAR- SARAJEWO

14-19.04.2023

1 dzień :14.04.23(Pt) Godz. 17.00 Lubaczów 17.45 Biłgoraj Godz. 19.30  Tarnobrzeg   Przejazd do Rzeszowa. Spotkanie z pilotem. Przejazd przez Słowację Węgry, Chorwację, Bośnię Hercegowinę.

 

2 dzień :15.04.23 (sob.)  Przyjazd do Medjugorie ok godz. 16.00    Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny . Wejście na Górę Objawień.  Obiadokolacja,   nocleg.

3 dzień :16.04.23 (niedz) śniadanie,  Msza św. i  Procesja w Uroczystość Bożego Miłosierdzia   Wejście na  Krizevac (Góra Krzyża),    Obiadokolacja  i nocleg .

4 dzień :17.04.22 (pon.)  śniadanie, Przyjazd i zwiedzanie  Mostaru:-  to miasto w południowej Bośni i Hercegowinie, nad rzeką Neretwą. Słynie ze słynnego Starego Mostu, zrekonstruowanego średniowiecznego mostu łukowego. Pobliskie alejki są pełne sklepów i straganów. Wąskie schody prowadzą do minaretu meczetu Koski Mehmed-Paszy, skąd roztacza się panoramiczny widok na miasto Przejazd do Počitelj to zabytkowe miasto w Hercegowinie, położone w dolnym biegu rzeki Neretwy. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu jedna z rzymskich osad. Po upadku Cesarstwa została ona zajęta przez grasujących na Adriatyku piratów morskich. W XIV wieku miasto wraz z całym regionem dostało się pod panowanie bośniackiego króla Tvrtka. W późniejszym czasie Počitelj zajęły wojska ówczesnego króla Węgier – Macieja Korwnia, które w drugiej połowie XV wieku zostały wyparte przez Imperium Osmańskie. Pod panowaniem tureckim miasto zostało znacznie rozbudowane i ufortyfikowane. Wzmocniono także górujący nad miastem majestatyczny zamek warowny. To właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej zabytkowych budowli, a samo miasto szczycie się jednym z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych z okresu panowania Tureckiego na terytorium całej Bośni i Hercegowiny. Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć można m in. XVII wieczną wieżę zegarową (Sahat kula), budynek dawnej szkoły kanonicznej (medresa), konak kapitanów Počitelja, wybudowany w 1563 roku meczet Hadżi-Alii oraz górujące nad miastem ruiny tureckiego zamku .Powrót do Medjugorie. Czas wolny, obiadokolacja, nocleg.

 

5 dzień : 18.04.23 (wt.) śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Sarajewa  Gdyby określić Sarajewo jednym słowem, byłaby to wielokulturowość. Można zaznać tutaj klimatu Europy Zachodniej, Orientu i Bałkanów. Podczas spaceru ulicą Ferhadiją do wschodniej części miasta odnaleźć można budowle sakralne, pochodzące jeszcze z okresu panowania austriackiego. Przechadzając się po XIX wiecznej dzielnicy, podziwiać można neoklasycystyczne kamienice. Najbardziej okazałą budowlą w tamtym rejonie jest Sobór Najświętszej Bogurodzicy, który został wybudowany za zgodą tureckiego sułtana w wieku XIX. Nieopodal soboru rozpościera się wieża katedry rzymskokatolickiej pw. Serca Jezusowego, która była pierwszą rzymskokatolicką katedrą Sarajewa, zaś po przeciwnej stronie rzeki żydowska synagoga w stylu mauretańskim. Sarajewo pachnie orientem i kawą po turecku. Jego klimat zachwyca i uzależnia. Miasto jest punktem obowiązkowym dla każdego, kto pragnie odwiedzić Bałkany.  Czas wolny. Obiad.  Wyjazd w drogę powrotną. Przejazd przez  Węgry, Słowację.

6 dzień:19.04.23 (śr.)   powrót do Polski w godz. południowych.

CENA : 1.450-zł/os

CENA ZAWIERA: przejazd komfortowym autokarem, 3 noclegi w hotelu w Medjugorje ***,  pokoje 2 i 3–osobowe  z łazienkami. 3 śniadania- bufet szwedzki , 3 obiadokolacje z wodą i winem, 1 obiad w Sarajewie  opiekę pilota-przewodnika na całej trasie, Ubezpieczenie NNW,KL i bagaż T.U AXA., Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – wg Rozporz. Min. Sportu i Turystyki z dn. 21.11.16 r. – 10 zł /os./pobyt.

 

DOKUMENTY UCZESTNIKÓW NA WYCIECZCE – W przypadku wyjazdu na wycieczkę zagraniczną (lub krajową połączoną z wyjazdem poza Polskę) każdy uczestnik zobligowany jest do posiadania przy sobie ważnego i odpowiedniego dokumentu tożsamości, który uprawnia go do przekroczenia granicy z danym państwem (odpowiednio paszport lub dowód osobisty; dokument w większości krajów musi być ważny min. 30 dni od daty zakończenia imprezy). Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

 -SZCZEPIENIA I SŁUZBA ZDROWIA-

Szczepienia nie są wymagane. Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego U E.

 

BIURO PODRÓZY GROM-TUR ul. PILSUDSKIEGO 6    39-400 TARNOBRZEG

Tel.0048 15 8223693 kom. 0048 696 491 690 www.grom- tur.com     e-mail: [email protected]

NIP: 867-130-59-71   REGON:830311766

ROK ZAŁOŻENIA: 2002

ZAPISY – ks. Andrzej Stopyra lub bezpośrednio w Biurze Podróży.