NOWY ROK – 1.01.2023 r.

  1. W imię Boże rozpoczęliśmy Nowy Rok Pański 2023. U jego początku czcimy świętą Bożą Rodzicielkę. Złóżmy zatem dziś Matce Najświętszej wszystkie nasze dobre zamiary, prosząc Ją o nieustanną opiekę. Za jej przyczyną prośmy o dar nieba dla zmarłego wczoraj papieża Benedykta XVI.
  2. Dziś także obchodzimy Światowy Dzień Pokoju. Prośmy Boga, by uczynił z nas narzędzia swojego pokoju i w Nowym Roku Pańskim stańmy się „pokój czyniącymi”. Módlmy się też o pokój na Ukrainie.
  3. W nadchodzącym tygodniu przypada pierwsza środa, pierwszy czwartek , pierwszy piątek oraz pierwsza sobota miesiąca. Msze św. od poniedziałku do czwartku po południu z powodu kolędy tylko o godz. 18.00. W środę różaniec prowadzony przez mężczyzn po Mszy św. o godz. 18.00. W czwartek adoracja w intencji powołań o godz. 17.00 prowadzony przez grupę o. Wenantego Katarzyńca.
  4. W piątek Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Msze św. wg. Porządku niedzielnego. Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.30 w kościele św. Karola. Następnie Jasełka i wymarsz pochodu z królami na koniach. W konkatedrze Msza św. o godz. 11.00 ze w. Rodziną. Po Mszy św. wyruszymy w pochodzie na Rynek. Tam po powitaniu inscenizacje, śpiew kolęd i życzenia. Szczególnie zapraszamy dzieci wraz z rodzinami do udziału w przebraniach różnokolorowych w nawiązaniu do idei przybycia do nowonarodzonego gości z różnych stron świata. Po każdej Mszy św. błogosławieństwo kredy i kadzidła. Taca przeznaczona jest na „Krajowy Fundusz Misyjny.” W piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  5. W piątek chorych odwiedzimy z Komunią św. po godz. 14.00. W kaplicach wyjazdowych Msza św. o godz. 9.30 w Dąbkowie, o godz. 11.00 w Dąbrowie. Całodzienna adoracja w Sanktuarium.
  6. W sobotę po mszy św. wieczornej nabożeństwo pierwszo-sobotnie z adoracją i czuwaniem, z modlitwami o uzdrowienie naszych ciał i dusz oraz o uwolnienie od wszelkiego przywiązania do grzechu.
  7. Od jutra ciąg dalszy kolędy:
2.01.2023 r. – poniedziałek od godz. 15.15
– oś. Jagiellonów bl. 5,5A,9 (3 księży);- ul. Sienkiewicza (Rozpoczęcie od strony biblioteki) – 1 ksiądz
  3.01.2023 r. – wtorek godz. 15.15
– oś. Legionów 3,5,7 – 3 księży;- ul. Żeromskiego, ul. Jasna – 1 ksiądz
     4.01.2023 r. – środa godz. 15.15
– os. Słowackiego bl. 30,32 – 2 księży; – ul. Norwida bl. 10 – 2 księży
 5.01.2023 r. – czwartek godz. 15.15
– ul. Norwida bl. 4,6 – 2 księży; – ul. Norwida  bl. 8 – 2 księży
6.01. 2023 r. – Uroczystość Objawienia Pańskiego. (Nie ma kolędy) 
7.01.2023 r. – sobota 7.01.2023 r. godz. 9.00
– ul. Kościuszki (numery nieparzyste), ul. Techniczna, ul. Myśliwska -3 księży
– ul. Kościuszki bloki 147;145 (1 ksiądz), blok przy Kormedzie – 1 ksiądz
  1. Bóg zapłać za ofiary kolędowe na kościół składane przy okazji wizyty duszpasterskiej oraz zachęcam do tradycyjnego kolędowania przez samych mieszkańców na potrzeby parafii. Msze św. dziękczynne w intencji ofiarodawców odprawiane będą w najbliższym czasie.
  2. Sprawozdanie za 2022 rok.

                          

Podziękowania:
W pierwszym dniu Nowego Roku pragnę złożyć podziękowania wszystkim z którymi dane nam było przeżywać miniony rok, tworzyć wspólnotę naszej parafii na liturgii mszy św., nabożeństw oraz prowadzić dzieła miłosierdzia. Dziękuję wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w życie religijne i gospodarcze parafii w ciągu 2022 roku: Serdeczne podziękowania składam wszystkim naszym dobroczyńcom, fundatorom i ofiarodawcom – za wszelkie ofiary składane na potrzeby parafii, na rzecz dzieł i prac prowadzonych przy kościele konkatedralnym.

Dziękuję Radzie Parafialnej  – za wsparcie i pomoc przy podejmowanych decyzjach oraz merytoryczne doradztwo. Dziękuję księżom wikariuszom , za posługę duszpasterską sprawowaną w minionym roku, za posługę przy sprawowaniu nabożeństw liturgicznych, udzielaniu sakramentów, posługę w konfesjonale, nawiedzaniu chorych oraz pracę w kancelarii. Siostrom Józefitkom – za zaangażowanie w życie parafialne i kościelne, za prowadzenie zakrystii i katechezy; Siostrom Albertynkom za służbę chorym. Pracownikom kościelnym – za całoroczną pracę przy kościele i parafii. Grupom Duszpasterskim: Rycerzom Kolumba, Odnowie w Duchu Świętym, Legionowi Maryja, Apostolatowi Maryi, Franciszkańskiemu Zakonowi Świecki, Grupie Modlitewnej św. Józefa, Grupie modlącej się o powołania, Parafialnemu Oddziałowi „Caritas”, Różom Żywego Różańca na ręce zelatorów – za posługę modlitewną; LSO /lektorom, kantorom i ministrantom, OAZIE, KSM i pozostałej młodzieży. Nowo powstającemu chórowi na ręce p. kierownik i dyrygent p. Zofii za to co już z nadzieją na piękny rozwój i występy w naszym kościele. Dziękuję wszystkim za wszystko z całego serca: Bóg zapłać!

Sprawozdanie z życia sakramentalnego i materialnego.

Sakramenty i posługi udzielone w naszej parafii w 2022 roku: Chrzty – 2022 – 60 (2021  – 71); Pogrzeby: 2022 – 85 ( 2021 – 108); Śluby: 2022 – 33 (2021 – 41); I Komunia św. 62 dzieci; Bierzmowanie – 80 osób. Odwiedziny chorych z Komunią św. i namaszczeniem – 810 razy.

Sprawy materialne: Koszty utrzymania parafii w 2022 r. wyniosły 491 tyś zł.: pensje pracowników, media – prąd, gaz, woda, śmieci, zakupy do sprawowania liturgii ( hositie, komunikanty, paramenty liturgiczne); remonty i prace gospodarcze, dzieła miłosierdzia, pomoc żywnościowa i finansowa ubogim w parafii. Środki na utrzymanie pochodzą ze składek zbieranych w czasie mszy św, wynajmu pomieszczeń oraz od indywidualnych darczyńców.  

Życzenia:

Pragnę w imieniu swoim i wszystkich księży złożyć Wam wszystkim Drogim Parafianom oraz gościom najserdeczniejsze życzenia na Nowy Rok 2023. Niech Bóg obdarza wszystkich swoim błogosławieństwem i potrzebnymi darami, pokojem i miłością. Niech zawsze będzie z Wami Jego łaska, niech wszystkich wspiera, prowadzi bezpiecznymi drogami oraz chroni od zła i niebezpieczeństw. Niech Pan rozpromieni nad Wami swoje Oblicze i obdarzy Was wszystkich swoim błogosławieństwem. Szczęść Boże. Błogosławionego Nowego Roku.

Ks. Proboszcz Andrzej Stopyra