KONKATEDRA.

 1. Dziś w VI Niedz. zw., rozpoczynamy 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Modlitwa i pochylenie się nad tym problemem niech obudzą wrażliwość naszych serc i pomogą nam wytrwać w trzeźwości. Zachęcamy do podjęcia abstynencji wielkopostnej w ramach postanowień i umartwień postnych.
 2. Dzisiaj wspominamy św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Modlitwą obejmujemy zakochanych, szczególnie narzeczonych – o dobry wybór przyszłego współmałżonka, a także w intencji małżonków o umocnienie w miłości. Zachęcamy również do modlitwy o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej.
 3. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na opłatę rachunków i na prace malarskie prowadzone w konkatedrze. Za tydzień taca na utrzymanie Seminarium Duchownego.
 4. W środę Popielec. Otwiera on święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz.7.00;9.00;11.00 i18:00. O godz. 16.00 Msze św. w Dąbkowie i Dąbrowie. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia w Wielkim Poście jest posypanie głowy popiołem. Zatem Wielki Post – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W tym dniu obowiązuje post ścisły ilościowy i jakościowy tzn. jeden posiłek do syta i dwa lekkie posiłki. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Wszystkich wierzących obowiązuje całkowity zakaz organizowania i uczestniczenia w tańcach, zabawach i dyskotekach.
 5. W tym roku zachęcamy w Wielkim Poście do włączenia się w akcję NINIWA – 40 dniowa Pokuta Rodzin. Pokuta Rodzin rozpocznie się w Środę Popielcową, 17 lutego, a zakończy w Wielką Sobotę, 3 kwietnia i jest to to dzieło modlitwy wynagradzania za grzechy, które dzisiaj niszczą rodzinę. Ks. bp Stanisław Jamrozek -delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów, Grup, Wspólnot i Stowarzyszeń Intronizacji Jezusa Chrystusa zachęcając do włączenia się w tę akcję pisze „Nasze nawrócenie, nawrócenie rodzin jest podstawą, fundamentem przemiany całego społeczeństwa i narodu. Ludzie modlący się, pokutujący są świadkami tego, jak ważny w ich życiu jest Pan Bóg, że pragną się kierować Dekalogiem. Pokuta Rodzin Niniwa wpisuje się w zobowiązania podjęte przez nas w Jubileuszowym Akcie Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Inicjatywa Pokuta Rodzin Niniwa 2021 prowadzi do tego, aby Chrystus królował w naszych rodzinach”. Uczestnicy akcji zobowiązani są do przeżycia Wielkiego Postu w łasce uświęcającej, do odmówienia codziennie jednego dziesiątka Różańca osobiście lub z rodziną, podjęcie dobrowolnego umartwienia i uczynienia każdego dnia dobrego uczynku. Szczegóły akcji na stronie internetowej parafii i na plakatach.
 6. W tegorocznym Wielkim Poście porządek nabożeństw będzie nastepujący. Od najbliższego czwartku codziennie o godz. 16.30 Różaniec prowadzony przez Koła Żywego Różańca, o godz. 17.00 Msza św., o godz. 17.30 w poniedziałek, środę i piątek – Droga Krzyżowa, we wtorek, czwartek i sobotę – Gorzkie Żale. O godz. 18.00 Msza św. z kazaniem. W każdy piątek także Droga Krzyżowa o godz. 7.30 i o 16.15. W niedzielę Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15.00. Zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych.
 7. Jutro w liturgii czcić będziemy bł. Ks. Michała Sopoćko. Z tej okazji Msza św. przy relikwiach błogosławionego o godz. 16.00 w Dąbkowie.
 8. Zachęcamy do nabycia prasy religijnej – Niedzieli i Gościa Niedzielnego. W Niedzieli przeczytamy: „Jak sobie radzić z nałogiem alkoholizmu!”, „Wielki Post w praktyce” oraz „Czy czeka nas demograficzna katastrofa?”
  Gazety na stałym miejscu.
 9. Zmarli w ostatnim tygodniu: + Stanisław Połuch l. 83, + Helena Dudek l. 83; +Mieczysław Baran l. 68; Grzegorz Martowicz l. 63. Dobry Jezu ……
 10. Na zakończenie życzymy wszystkim dobrego tygodnia i błogosławionej niedzieli. Pod Twoją obronę………