W tym roku przypada 81. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Chcąc uczcić pamięć żyjących, zmarłych i pozostałych na nieludzkiej ziemi Sybiraków, 17 września (czwartek) w lubaczowskiej Konkatedrze o godz. 18:00 odprawiona zostanie msza święta.

W tym roku nie odbędą się zaplanowane obchody Dnia Sybiraka. Uroczystości ograniczone zostały do odprawienia mszy świętej w intencji zesłańców. Po modlitwie pod Tablicą Pamięci zamieszczonej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej złożone zostaną wiązanki kwiatów.

Na uroczystość zaprasza Terenowe Koło Sybiraków w Lubaczowie, które w swoich szeregach skupia 34 członków – Sybiraków, ale także ich potomków, którzy dbają o pamięć zmarłych i poległych zesłańców. Koło Terenowe Sybiraków w Lubaczowie powstało w maju 1990 roku.

Pod adresem www.sybiracylubaczow.blogspot.com działa blog Barbary Janczury, córki i wnuczki Sybiraków, na którym na bieżąco jest dokumentowana działalność lubaczowskiego Koła, publikowane są także m.in. wspomnienia Sybiraków, zdjęcia z zesłania czy sybiracka poezja.

AH, elubaczow.com