Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa „Bóg jest dla wszystkich”.

Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna impreza, polegająca na przemarszu aktorów (dorosłych, młodzieży i dzieci), przebranych za trzech Króli, Świętą Rodzinę, aniołów, diabłów, Heroda, itp. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie Biblijnym. Celem imprezy jest promocja polskiej tradycji i wartości chrześcijańskich, oraz uczczenie święta Trzech Króli.

Cechą charakterystyczną dla tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Lubaczowie jest to, że wyruszy z trzech stron miasta (4 małe orszaki) i kończy się przy stajence na Rynku – w lokalnym Betlejem, gdzie jednym z najważniejszych elementów jest hołd Małej Dziecinie, ale także dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie dla całego Miasta. Orszak kończy się też duchowym przesłaniem aby przyjąć Jezusa do naszych domów. 

Program:

godz. 9.00 Msza św. ze Świętą Rodziną w konkatedrze

wyjście procesjonalne do szopki na rynek miejski

godz. 9.00 – Msza św. w kościele św. Karola Boromeusza z kolędnikami

godz. 10.15  – Spotkanie z królami  (wyjście orszaków)

  1. Orszak azjatycki (kolor zielony)

plac Domu Sióstr Albertynek przy ulicy Kościuszki

  1. Orszak afrykański – (kolor niebieski)

plac przy krzyżu papieskim obok stadionu 

  1. ORSZAK EUROPEJSKI –(kolor czerwony)

plac przy kościele św. Karola Boromeusza

godz. 10.30 – Rynek Miejski (scena z szopką Betlejemską)

– Powitanie świętej rodziny

– program w wykonaniu „Teatru małych form” w rez. Grażyny Bielec

– pokłon Trzech Króli  Dzieciątku Jezus

– Wspólne kolędowanie

 

Sprawy organizacyjne

Do Orszaku zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami, młodzież oraz wspólnoty działające przy parafiach.

Dzieci szkolne zachęcamy aby się przebrały za pasterzy, królów, wojowników lub inne stroje biblijne. Młodzież  niesie gwiazdy, sztandary, proporce. Rycerze Kolumba jako Służba Królewska odpowiada za porządek w czasie przemarszu oraz zachowanie porządku i bezpieczeństwa na Rynku, a także rozdaje korony, chorągiewki, kredę i opłatki wszystkim uczestnikom Orszaku.

W Kościele katolickim 6 stycznia obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywana Świętem Trzech Króli. W kościołach jest święcona kreda, którą na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisze się litery C+M+B oraz rok. Są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi.

Radośni i ubogaceni wewnętrznie uczestnicy Orszaku Trzech Króli zanoszą Dobrą Nowinę do swoich domów czyniąc świat nieco lepszym. Dodatkowo przesłanie Orszaku zachęci nas, abyśmy w swoich domach kredą napisali na drzwiach litery C + M + B oraz rok (2020) i wypowiedzieli słowa, które są umieszczone na załączonym do kredy obrazku, po to, aby przez cały rok Chrystusowy pokój był obecny w naszym domu.