organy w konkatedrze lubaczowskiej.

 

 

Informacja szczegółowa o organach w Konkatedrze bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie

 

GłosyKlawiaturyTraktura gryTraktura rejestrów
323+Pelektrycznaelektryczna
 
Prospekt

Organy firmy Breil z Dorsten zbudowane w 1973 r. dla kościoła św. Pawła w Duisburgu.

W lubaczowskim  kościele zostały zamontowane w 2012 roku przez Krzysztofa Grygowicza z Janówka k. Tarczyna.

Prospekt architektoniczny, nowoczesny.

Sekcja manuału II zamknięta jest w pozytywie na chórze bocznym.

Wiatrownice klapowo-zasuwowe.

Stół gry wolnostojący; grający jest zwrócony przodem do szafy organowej, a bokiem do prezbiterium.

Skala manuałów: C-g3; skala pedału: C-f1.

DYSPOZYCJA ORGANÓW
 Manuał I

1. Quintade 16′
2. Prinzipal 8′
3. Spillpfeife 8′
4. Weidenpfeife 8′
5. Oktave 4′
6. Gedacktflöte 4′
7. Waldflöte 2′
8. Mixtur 4-5 fach

9. Trompete 8′

Manualkoppel II/I
Manualkoppel III/I

Manuał II

1. Rohrgedackt 8′
2. Prestant 4′
3. Traversflöte 4′
4. Schwegel 2′
5. Sesquialtera 2 fach
6. Prinzipal 1′
7. None 8/9′
8. Scharff 4 fach

9. Rankett 16′
10. Krummhorn 8′

Tremulant

Manualkoppel III/II

Manuał III

1. Gedackt 8′
2. Blockflöte 4′
3. Prinzipal 2′
4. Terzian 2 fach
5. Zimbel 3 fach

6. Dulzian 8′

Tremulant

Pedał

1. Prinzipalbass 16′
2. Subbass 16′
3. Oktave 8′
4. Gedecktbass 8′
5. Quintade 4′
6. Rauschpfeife 4 fach

7. Stille Posaune 16′

Pedalkoppel I
Pedalkoppel II
Pedalkoppel III

Urządzenia dodatkowe: dwie wolne kombinacje oraz kombinacja pedałowa, crescendo, żaluzja III manuału, wyłączniki indywidualne głosów językowych
Register zbiorowy: Pleno

 

KONCERTY ORGANOWE

 

Międzynarodowe koncerty organowe

 

Rada Parafialna z proboszczem ks. kan. Andrzejem Stopyrą byli zgodni, najbardziej godnym sposobem upamiętnienia 30. rocznicy rozpoczęcia budowy prokatedry i 20. rocznicy jej poświęcenia przez papieża Jana Pawła II będzie ufundowanie do konkatedralnego kościoła organów piszczałkowych. Organy zakupiono w likwidowanej parafii w Duisburgu.

Mając takiej klasy instrument muzyczny ks. kan. Andrzej Stopyra postarał się, by w lubaczowskiej konkatedrze odbywały się Międzynarodowe Koncerty Organowe. Zainaugurował je 6 lipca 2012 roku organista – wirtuoz i wykładowca Józef Kotowicz z Białegostoku. Koncertu organisty Bazyliki Mariackiej w Krakowie Marka Stefańskiego wraz z Lubaczowianami słuchał abp Wacław Depo – metropolita częstochowski i bp Ignacy Dec – pasterz kościoła świdnickiego. „Dziękuję Panu Bogu za łaskę bycia dziś wśród was, spotkania z prof. M. Stefańskim, zadziwienie pięknem, które może ocalić świat, a którym nas obdarował” – powiedział abp W. Depo. Trzeci koncert tego lata 3 sierpnia dali: Anna Gutowska – skrzypce i Marek Kudlicki – organy. Ona urodzona w Rzeszowie, on w Tomaszowie Lubelskim, teraz pracują we Wiedniu. Marek Kudlicki i nasz rodak na stałe przybywający w Belgii – prof. Zbigniew Kruczek są dyrektorami artystycznymi tych koncertów organowych. „Dziękuję im, że przysyłają i będą przysyłać do Lubaczowa tak wybitnych artystów, którzy przybliżają nam bogactwo muzyki całego świata” – powiedział po koncercie dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. Ostatni z wakacyjnych koncertów odbył się 17 sierpnia 2012 roku w wykonaniu Zbigniewa Kruczka wraz z jego przyjacielem Ericem Procureurem grającym na flecie.

Zbigniew Kruczek urodził się w 1952 roku w Lubaczowie. W tym mieście ukończył szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące. W 1971 roku rozpoczął studia w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego i w klasie kompozycji prof. Andrzeja Koszewskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, uzyskując w 1976 roku dyplom z wyróżnieniem. Następnie uczestniczył w mistrzowskim kursie organowym prowadzonym przez prof. Flor Petersa w Mechelen. Od 1977 roku mieszka na stałe w Belgii, gdzie studiował organy u prof. Leopolda Sluysa i również kompozycję u prof. Jacqueline Fontyn w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, uzyskując Premier Prix i Prix Superieur z wyróżnieniem. W 1991 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jehan Alain w Romainmotier w Szwajcarii. Koncertował w wielu krajach Europy oraz w USA i Zairze. Komponuje bardzo dużo utworów organowych, chóralnych, kameralnych i symfonicznych. Współpracuje m.in. z Filharmonią Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku, z którą nagrał kilka płyt muzycznych.

Międzynarodowe Koncerty Organowe 2013 roku zapoczątkował wykładowca Akademii Muzycznej z Warszawy, profesor zwyczajny Andrzej Chorosiński. Ks. Andrzej Stopyra przed koncertem podał ciekawostkę: „Wczoraj wieczorem Profesor obejrzał nasze organy, zagrał i powiedział: „Grałem już na nich w Duisburgu w Niemczech”. I dodał: „Ale w Lubaczowie mają lepsze brzmienie”.

„Przeżyliśmy magiczny dzień. Słuchając tego wspaniałego koncertu w wykonaniu tak wybitnego Profesora, słuchając cudownej muzyki wybitnych i znanych kompozytorów działało w nas wszystko: wyobraźnia, marzenia, emocje, wzruszenia, wspomnienia, uczucia. Ta muzyka koi, cieszy i daje radość. Za to wszystko dziękuję Profesorowi w imieniu wszystkich mieszkańców Lubaczowa” – powiedziała burmistrz Maria Magoń. Prof. Andrzej Chorosiński podzielił się refleksją z pobytu w Lubaczowie: „Nie byłoby utworów muzycznych, gdyby nie mecenasi kultury. Nie byłoby „Chorału Gregoriańskiego”, gdyby nie mecenat papieża Grzegorza Wielkiego, nie byłoby tego koncertu, gdyby nie zakup przez ks. kan. Andrzeja Stopyrę tych organów piszczałkowych. Dziękuję mu za to. Czym jest kultura muzyczna w Lubaczowie mogłem się przekonać oglądając salę koncertową i szkołę muzyczną. Nie ma w stolicy takiej sali koncertowej, jaką ma Lubaczów. Należy życzyć, aby wasze dzieci w tak znakomitym miejscu stworzonym dla rozwoju talentów, stąd wyszły w daleki świat, sławiąc kulturę polską. Jestem w Lubaczowie po raz pierwszy, ale ze względu na sympatię do tego miasta i regonu z małżonką będziemy przybywać częściej. Niech muzyka wzbogaca wasze serca, umysły, dusze i służy chwale Bożej, tak jak do tego została przeznaczona”. Tego lata w lubaczowskiej konkatedrze koncertowali: Marta Misztal Bloch z Madrytu, rodaczka z Zakopanego, Gwendolyn Toth z Nowego Jorku, śpiewaczka Alina Mazur, a jej pięknemu głosowi towarzyszył na organach Marek Kudlicki, który wykonał także kilka utworów solowych.

W 2014 roku, w kolejnych Międzynarodowych Koncertach Organowych koncertowali w Lubaczowie: bracia Rafał (organy) i Kamil (saksofon) Gumielowie, prof. Zbigniew Kruczek z Belgii, ale z zupełnie innym repertuarem. Koncertująca po całym świecie dr Gail Archer z Nowego Jorku, Marek Kudlicki (organy) i Roman Widaszek (klarnet).

Czwarte muzyczne lato w 2015 roku zapoczątkował 3 lipca organista Bazyliki Katedralnej we Włocławku Adam Klarecki. W dniu 24 lipca koncertowała Maria Terlecka z Białegostoku, a 7 sierpnia zawitał do Lubaczowa gość z Holandii – Bert Wisgerhof, odbywając turnee po Polsce. Koncerty zakończyli 21 sierpnia: Marek Kudlicki (organy), Małgorzata i Tomasz Suchowierzch, grających na rzadko spotykanych instrumentach muzycznych jak róg i fagot, oboje pracują w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Jak widać do Lubaczowa przyjeżdżają wirtuozi organów, którzy swoimi dokonaniami liczą się w świecie. W konkatedrze rozbrzmiewa muzyka sławnych światowych i polskich kompozytorów, takich jak: Jan Sebastian Bach, Franciszek Liszt. Johannes Branhms, Antonio Vivaldi, Wolfgang Amadeusz Mozart, Giuseppe Verdi, Maurice Ravel, Jeremiah Clarke, Charles-Marie Widor, Fryderyk Chopin, Feliks Nowowiejski, Romuald Twardowski. Lubaczów leżący na kresach staje się liczącym ośrodkiem muzyki organowej. Koncerty te też świadczą o wielkiej i bogatej wymowie konkatedry.

 cdn.

 

 

Rodak dał koncert rodakom

 

 
Zbigniew Kruczek podczas lubaczowskiego koncertu

 

Letnie – piąte już z kolei – międzynarodowe koncerty organowe rozpoczęły się 8 lipca w lubaczowskiej konkatedrze. Zainaugurował je rodak z Lubaczowa, na stałe pracujący w Belgii prof. Zbigniew Kruczek.

Świadectwo artysty

– Przyjeżdżam chętnie do Lubaczowa, do rodziny, spotykam się tu z kolegami i przyjaciółmi. Moim marzeniem było, by w moim parafialnym kościele były piękne organy, bym mógł na nich rodakom koncertować, przybliżyć światową literaturę muzyki. Marzenie się spełniło. Nie tylko konkatedra ma wspaniałe organy, ale i druga parafia pw. św. Karola Boromeusza w tym roku zakupiła organy barokowe, tam też podczas tegorocznych wakacji będą koncerty. Dedykuję rodakom kolejny koncert z nowym repertuarem. Zawsze prezentuję wątek osobisty, swoją kompozycję, gdyż nie tylko gram na organach, ale i komponuję. Teraz będzie to „Preludium gregoriańskie” i „Suita kolędowa” – powiedział przed koncertem prof. Zbigniew Kruczek. Prowadzący koncert Marcin Rokosz przypomniał niektóre fakty z życiorysu artysty.

Fakty z życia

– Urodził się w Lubaczowie w 1952 r. Po ukończeniu miejscowego Liceum Ogólnokształcącego studiował w klasie organów u prof. Romualda Sroczyńskiego i w klasie kompozycji prof. Andrzeja Koszewskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem zdobył w 1976 r. i w tym samym roku uczestniczył w mistrzowskim kursie organowym prowadzonym przez prof. Flor Peetersa w Mechelen. Od 1977 r. na stałe mieszka w Belgii, gdzie studiował organy u prof. Leopolda Sluysa i również kompozycje u prof. Jacqueline Fontyn w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, uzyskując Premier Prix i Prix Superieur z wyróżnieniem. W 1991 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jehan Alain w Romainmotier w Szwajcarii. Koncertuje w wielu krajach Europy oraz koncertował w USA, Kanadzie i Zairze. Jego twórczość kompozytorska obejmuje utwory organowe, chóralne, kameralne i symfoniczne.

Współpracując m.in. z Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina skomponował dzieła, jak np. „Koncert na organy” czy „Carnaval”. Zbigniew Kruczek jest profesorem w klasie organów w Konserwatorium im. Marcel Quinet w Binche, profesorem w Instytucie Notre-Dame w Loverval i w College Bonne-Esperance, jak również organistą kościołów Saint-Pierre w Charleroi (Neuville) i Sacre-Coeur w Binche.

Koncert w konkatedrze

Prof. Zbigniew Kruczek swój koncert w lubaczowskiej konkatedrze rozpoczął jedną z najpiękniejszych fug – Fugą en Gigue G-dur Jana Sebastiana Bacha, poprzedzoną preludium w tej samej tonacji. Johann Pachelbel, niemiecki kompozytor i organista kaplicy zamkowej w Eisenach był pierwszym profesorem małego Jana Sebastiana Bacha. Prof. Z. Kruczek dla lubaczowskich melomanów zagrał najczęściej grywaną kompozycję na koncertach tego artysty – Chanconne f-mol. Bach był wielkim admiratorem Antoniego Vivaldiego, do tego stopnia, że napisał transkrypcję kilku koncertów na organy. Artysta z Belgii zagrał jego Koncert organowy a-moll. Z własnych kompozycji zagrał „Preludium gregoriańskie” i „Suitę kolędową”. Nie mogło na tym koncercie zabraknąć kompozytora belgijskiego pochodzenia Cesara Francka. Z bratem wyjechał do Paryża i był organistą w jednym z paryskich kościołów. Jest twórcą francuskiej muzyki romantycznej na organy. „Pastorale” to utwór, który wybrał Z. Kruczek na koncert w konkatedrze lubaczowskiej. Jest to jedna z najbardziej znanych i uroczych kompozycji. Jednym z najsłynniejszych kompozytorów muzyki symfonicznej jest Charles Marie Widor. Dla lubaczowian rodak Z. Kruczek spośród 10 skomponowanych symfonii na organy przez tego francuskiego kompozytora, wybrał Symfonię nr 4, rozpoczynającą się bardzo majestatycznie, potem romantycznie, by w finale usłyszeć w najlepszym stylu mazurki F. Chopina.

Ponadgodzinny koncert na organy w wykonaniu prof. Zbigniewa Kruczka lubaczowianie nagrodzili rzęsistymi brawami. Mieli także możliwość nabycia płyt z jego kompozycjami i nagraniami z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Rodak z Lubaczowa wciąż komponuje. Do liturgii kościelnej wydał w Paryżu już dawno w trzech tomach 150 psalmów na trzy lata roku kościelnego. Ostatnio wydał cykl 24 preludiów i fug na organy na cześć J. S. Bacha. W przyszłym roku ukaże się z nimi album trzypłytowy. Wraz z Markiem Kudlickim, mieszkającym w Wiedniu, objął artystyczny patronat nad tymi wakacyjnymi koncertami organowymi. Obaj dokładają wiele starań, by te koncerty były na wysokim poziomie, były rzeczywiście międzynarodowe.

2016-07-21